Hlavní obsah
Neštěstí československých horolezců zůstává v Peru stále živé. Foto: Soukromý archív Libor Dušek

Huascarán. Tragédii patnáctky českých horolezců v Peru připomene dokument

Před padesáti lety se parta skvělých mužů rozloučila s věžemi rodného Skaláku. Nastoupila na cestu k vrcholkům peruánských Bílých Kordiller. Měli zkušenosti, za sebou tvrdý trénink, houževnatost. Jenže jejich sen zastavilo zemětřesení. Patnáct mužů zemřelo pod Huascaránem. Jejich cestu letos připomene dokument Boys 1970 a 2019 aneb Vteřiny věčnosti.

Neštěstí československých horolezců zůstává v Peru stále živé. Foto: Soukromý archív Libor Dušek
Huascarán. Tragédii patnáctky českých horolezců v Peru připomene dokument

Sportovně-historický snímek kombinuje staré události s těmi nedávnými.

Diváky zavede k již pozapomenutým příběhům a pamětníkům, již je znovu oživují, ale také do nedaleké minulosti.  Do roku 2019, kdy se po stopách tragické expedice vydali jiní čeští horolezci: Marek Holeček a Radoslav Groh.

Jejich volba loni padla na východní stěnu šestitisícového Huandoy Norte, který byl též v hledáčku horolezců v roce 1970.

Dokumentarista Tomáš Galásek a Eva Novotná, vdova po jednom z horolezců. Josefův Důl.

Foto: Soukromý archív Libor Dušek

Holeček a Groh s sebou do Peru vzali kameru, konkrétně dokumentaristu Tomáše Galáska, a domů se mimo jiné vrátili s exkluzivními záběry z výstupu, hor, nejvýše položené železnice v Americe, deštného pralesa, indiánů, rybářských přístavů na pobřeží Pacifiku i dekadentního prostředí těžařských oblastí...

Neštěstí československých horolezců zůstává v Peru stále živé. Na snímku filmaři v roce 1974.

Foto: Soukromý archív Libor Dušek

Padesátileté výročí tragédie si ostatně připomenou někteří čeští horolezci také letos v Peru. „Bylo to tehdy obrovské zemětřesení, kde zahynulo dohromady 80 tisíc peruánských indiánů. Nejen, že se tam sesunula celá jedna strana hory, kde zahynuli ti Češi, celé se to tam otřáslo,” řekl Novinkám.cz Libor Dušek, jeden z horolezců, který se do Peru letos chystá.

Jen za dva týdny na patnáctku zemřelých symbolicky zavzpomínají tisíce a tisíce běžkařů, kteří vyrazí do stop v rámci Jizerské 50.

Foto: archiv, Právo

Dokument produkuje společnost Alternative.NOW založená absolventy filmových a uměleckých škol s ambicí vytvářet netradiční a neotřelá audiovizuální díla zejména s orientací na dokumentární tvorbu. Na dokončení Boys 1970 a 2019 aneb Vteřiny věčnosti jeho tvůrci nedávno rozjeli crowdfundigovou kampaň na HitHitu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků