Hlavní obsah
Beyoncé Foto: Profimedia.cz

Beyoncé, Billie Eilish, H.E.R. Grammy zcela ovládly ženy

Letošnímu udílení amerických hudebních cen Grammy dominovaly ženy, které zvítězily ve všech hlavních kategoriích. Grammy za nahrávku roku získala stejně jako loni zpěvačka Billie Eilish, letos za minimalistickou skladbu Everything I Wanted. Písní roku je I Can't Breathe volající po ukončení rasové diskriminace v interpretaci zpěvačky H.E.R. Taylor Swiftová se vítězstvím v kategorii album roku za desku Folklore stala první ženou, která toto ocenění získala již potřetí.

Beyoncé Foto: Profimedia.cz
Beyoncé, Billie Eilish, H.E.R. Grammy zcela ovládly ženy

Beyoncé získala hned několik cen, včetně té pro nejlepší R&B skladbu za píseň Black Parade oslavující černošskou kulturu, a dosáhla tak rekordního počtu 28 Grammy. Podílela se i na písni Savage, která jí a raperce Megan Thee Stallion vysloužila vítězství v kategorii nejlepší rapové skladby.

Meghan Thee Stallion si odnesla prestižní ocenění objev roku, a to jako první raperka od roku 1999, píše agentura AFP. „Nechci se rozbrečet. Všichni nominovaní v této kategorii jsou tak skvělí,” komentovala raperka vítězství. „Byl to náročný rok, ale zvládli jsme to,” připomněla dopady koronaviru na veřejný život raperka.

Zpěvačka H.E.R.

Foto: Profimedia.cz

Pro třiadvacetiletou R&B zpěvačku H.E.R., pravým jménem Gabriellu Wilsonovou, je letošní vítězství již třetí cenou Grammy. Slova v názvu skladby I Can't Breathe (Nemůžu dýchat) před svou smrtí opakoval americký černoch George Floyd, který zemřel loni v květnu, když mu několik minut na krku klečel policista. Jeho úmrtí vyvolalo silnou vlnu protestů proti policejnímu násilí a rasismu v USA i jinde ve světě. H.E.R. ve videoklipu k písni připomíná tyto demonstrace, jména dalších černochů, kteří zemřeli při zásahu policie, i hnutí Black Lives Matter (Na černošských životech záleží).

Taylor Swiftová

Foto: Profimedia.cz

Teprve devatenáctiletá Billie Eilish, která s vítězstvím ve všech čtyřech hlavních kategoriích opanovala udílení minulý rok, si letos podruhé za sebou odnesla cenu za nejlepší nahrávku. Při převzetí však uvedla, že by ocenění příslušelo spíš Meghan Thee Stallion za zmíněnou nahrávku Savage.

Taylor Swift díky vynucené pauze způsobené pandemií loni v létě nečekaně vydala osmé studiové album Folklore a potřetí zvítězila v kategorii album roku. Jediným čtyřnásobným vítězem v této kategorii je muž ze zákulisí hudební produkce Tom Coyne, který se podílel na skladbách řady hvězd včetně Swiftové či Beyoncé.

Nejlepším rockovým albem bylo zvoleno The New Abnormal od The Strokes a nejlepší rockovou písní Stay High od Brittany Howardové. Gramofónek za nejlepší country album si odnesla Miranda Lambertová s deskou Wildcart, nejlepší country písní je Crowded Table od The Highwomen.

Billie Eilish

Foto: Profimedia.cz

Nas s deskou King's Disease bodoval v kategorii nejlepší rapové album a o cenu za nejlepší rapový výkon se podělili Megan Thee Stallion a Beyoncé díky nahrávce Savage.

R&B a reggae 

V oblasti R&B letos uspěli i John Legend, jehož Bigger Love získalo cenu za nejlepší album, a Thundercat, který s deskou It Is What It Is získal cenu za nejlepší progresivní album. Nejlepším R&B songem se letos stal Better Than I Imagined od Roberta Glaspera (Featuring H.E.R. & Meshell Ndegeocello). Nejlepší výkon v tradičním R&B předvedla zpěvačka Ledisi (Anything For You).

Cenu za nejlepší reggae album akademie přiřkla desce Got To Be Tough veteránů Toots & The Maytals. Hlavní osobnost kapely, zpěvák Toots Hibbert, vystupoval přes šest dekád, v roce 2020 ale zemřel.

Nejlepším folkovým albem je All The Good Times (Gillian Welch & David Rawlings), nejlepším současným bluesovým albem Have You Lost Your Mind Yet? (Fantastic Negrito) a nejlepším tradičním bluesovým albem Rawer Than Raw (Bobby Rush). V kategorii Americana zvítězila Sarah Jaroszová s deskou World On The Ground.

Rozestupy a roušky

Několikahodinovou slavnostní ceremonii v neděli večer místního času v Los Angeles odstartovala vystoupení zpěváků Harryho Stylese a Billie Eilish. Udílení, které bylo kvůli pandemii covidu-19 odloženo z původního lednového data, doprovázela přísná hygienická opatření. Hvězdy americké hudební scény musely dodržovat rozestupy a krýt si ústa a nos rouškami, na svých outfitech si ale slavné dámy daly tradičně záležet.

Grammy patří mezi nejvýznamnější hudební ocenění na světě. O nominacích a udílení cen rozhoduje na 13 000 členů americké hudební akademie. Ocenění se uděluje zhruba v 80 kategoriích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků