Hlavní obsah
 

Cermaque jde od písničkářství k rapu a zpět

Cermaque představuje nové album Lament, na kterém se podílely tři desítky hudebníků a producentů. Desátá studiová deska písničkáře Jakuba Čermáka, vystupujícího jako Cermaque, překračuje hranice žánrů. Kytaru nahradila elektronika, folkový zpěv se rytmizuje do rapu, nad bouřemi bitů se vznášejí dívčí chóry. Klip k titulní písni Lament má na Novinkách.cz premiéru.

 
Cermaque jde od písničkářství k rapu a zpět

„Často poslouchám francouzský a anglický rap a chyběla mi v češtině deska, která by byla názorová a aktivistická, ale zároveň ne ramenatá, která by byla drzá, ale zároveň sociálně citlivá a empatická, rapová deska s texty, z jejichž jazyka a obraznosti by nemusel posluchač mít osypky. Pár let trvalo, než jsem sebral odvahu a čas takovou vysněnou desku zkusit natočit sám. A to navzdory skutečnosti, že rapovat vlastně neumím,“ tvrdí Čermák.

Na čtrnácti skladbách Lamentu spolupracovalo třicet osm lidí. Téměř každé skladby se zhostil jiný producent či beatmaker, výraznou stopu na Lamentu kromě výše zmíněných producentů nechali například Ondřej Slavík (Zrní) nebo Elshish (Budoár staré dámy).

O ženské vícehlasy se zasloužil brněnský sbor Tulení kůže i řada hostujících zpěvaček, uslyšíte tu také přátele, kteří autora v minulosti doprovázeli naživo, například Kaiu Macha, francouzské manžele Reberovy nebo Toma Háčka (Listolet). O závan rapu skutečného se postaral teplický David Vinkler alias Echo.

Cermaque se obklopil mnoha hosty.

Foto: Zara Wildmoons

„Zásadním a jednotícím spolupracovníkem na desce byl Ondřej Ježek, u kterého jsem nahrával většinu vokálů a který průběžnými vhledy, kreativní kritikou i náročným finálním mixem dal téhle jinak celkem kolážovité desce jednotný zvuk a jasnou vizi. Ondra má na desce dokonce i svůj vlastní beat, asi nejdivočejší a nejbombastičtější věc s názvem Za hranou,“ upřesňuje Jakub Čermák.

„Pokusili jsme se natočit co nejživější desku o jedné umírající epoše. To album je angažované, ale nakonec zase veskrze osobní, plné otázek. V posledku stejně všichni zápasíme s těmi nejvnitřnějšími a nejosobnějšími traumaty a démony, i když se démoni velice příbuzní zrovna prohánějí i světovou politikou a ekonomikou,“ dodal.

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků