Jedna z těchto her, kterou nejvíce pěstuje, jmenuje se „Nechť zítřek jest tmavý“; a je pojmenována také (jak nepochybuji, od sedláků v Shroshire) „Oklamte proroky“.

Jediný posun od dob Chestertonových je, že dnes z toho mají švandu úplně všichni

Hráči velmi pozorně a uctivě naslouchají všemu, co moudří lidé říkají o tom, co se udá v budoucí době. Potom hráči čekají, až tito moudří lidé zemrou a pěkně je pohřbí. Potom jdou a dělají něco jiného. A to je vše. Avšak lidé prostého rozumu mají z toho obrovskou švandu.

Jediný posun od dob Chestertonových je, že dnes z toho mají švandu úplně všichni, nezáleží na kvalitě jejich mozku. Až na pár sýčků a proroků, které nazýváme falešnými.

Z mnoha Chestertonových citátů, jež jsou stále ve hře, jsem vybral jeden vysoce aktuální: Neměníme skutečnost, aby odpovídala ideálu. Měníme ideál – to je pohodlnější. Zlatou bonanzou pro studium tohoto milovníka paradoxů jsou stránky The American Chesterton Society.

Ale nejlepší byznys bude prodej vzduchu 

Tak zisk energetické společnosti ČEZ v prvním čtvrtletí vzrostl na téměř 16 miliard Kč, výroba se počítá v terawatthodinách. Máme se z té zprávy radovat? Jenže ČEZ mohl klidně vydělat 16 miliard dolarů, kdyby ještě trochu víc přitlačil. Však bychom to přežili. Podnikat v elektřině, plynu nebo vodě je solidní byznys.

Zdražíte, lidi i podniky se začnou chovat ekonomicky. Tím se režie výrobců dostane výrazně do nepoměru k odebraným objemům. Tak se zase zdraží. Nakonec se zdraží, protože jsou zastaralé sítě, za což mohou komunisti, Beneš, Hácha, zase Beneš, Masaryk a František Josef řečený Procházka. A může to jít zase od začátku. Ale nejlepší byznys bude prodej vzduchu.

Počítám tak do třiceti let si budete moci objednat vzduch ze Švýcarska. Neplatičům se naopak nafouká trochu smogu z nějakých předměstí bohatých metropolí. Když náhodou někdo začne brblat, tak se utáhne ventilek. Jaký máte osobní rekord v zadržování dechu? Mohla by se z toho časem vytvořit i olympijská disciplína. Takže vydělat 16 miliard Kč s takovými kartami? Žádná extra mistrovská hra. Proč jsem ČEZ přiřadil k Chestertonovi, to je snad jasné. ČEZ – to je veletrh paradoxů.

phil.muni.cz
Chtěl jsem najít v síti něco obecnějšího o paradoxech, ale nakonec jsem se rozhodl uvést adresu, na níž je práce Jiřího Raclavského o jednom z nejlegendárnějších sémantických paradoxů – o paradoxu lháře. Pro mě je to tak složité, že už mi nezbývá síly myslet tím ještě něco postranního.