Hlavní obsah
 

Za vraždu u Kolína potvrdil soud Nepálci deset let

Za vraždu jednoho krajana a pobodání dalšího potvrdil ve středu pražský vrchní soud mladému Nepálci Sagaru Neupanemu desetiletý trest vězení. Soud odmítl odvolání, ve kterém muž tvrdil, že jednal v sebeobraně. Rozsudkem tak potvrdil červencový verdikt Krajského soudu v Praze.

 
Za vraždu u Kolína potvrdil soud Nepálci deset let

„Nalézací soud provedl řádně všechny důkazy, které se nabízely k provedení,“ konstatoval předseda odvolacího soudu Jiří Lněnička.

Neupane se odvoláním snažil soud přimět k překvalifikování činu z vraždy na těžké ublížení na zdraví nebo zabití, protože se z jeho pohledu jednalo o sebeobranu. „Jeho útoky nožem nebyly nijak vědomě zacíleny na oblast břicha,“ řekl Neupaneho obhájce Ladislav Košnar s tím, že jeho klient byl ve stresové situaci a bylo by možné mu tedy uložit i trest nižší. Odvolací soud ale námitky odmítl.

„Po celou dobu incidentu měl nůž k dispozici pouze obžalovaný, nebylo prokázáno, že by nožem do toho incidentu zasáhl někdo jiný. Je tedy logické, že všechna bodná a řezná zranění, která vznikla, musel způsobit obžalovaný,“ zdůvodnil rozhodnutí Lněnička, který rovněž poznamenal, že trest vyměřený na samé spodní hranici zákonné trestní sazby je zcela přiměřený.

Schovali se v poli

Neupane zavraždil svého krajana loni v září na ubytovně v Žiželicích na Kolínsku. Bydlel tam s dalšími Nepálci, zaměstnanými v nedalekém výrobním závodě na bagety. V osudný zářijový pátek popíjel se svými kolegy alkohol, po chvíli se však pohádali. Postupem času se situace vyostřovala a muži se začali mezi sebou prát. Chvíli na chodbě ubytovny, chvíli v pokoji.

V jednu chvíli se Neupane se spolubydlícím zavřeli v pokoji. Jejich protivníci se snažili dostat dovnitř. Nakonec se jim to podařilo a Neupaneho spolubydlícímu rozbili prázdnou lahev od vodky o hlavu.

Na to Neupane zareagoval tak, že vzal dvaceticentimetrový nůž a o půl roku mladšího muže s lahví bodl do ruky a do nohy. Když mu přišel na pomoc jeho známý, bodl ho podle obžaloby Neupane jiným nožem do břicha, hrudníku a zad. Muž zemřel na místě, druhý z napadených byl s bodnořeznými ranami převezen do nemocnice.

Neměl jsem v úmyslu to spáchat, ale stalo se to proto, že mi vyhrožovali, že mi ublíží. Snažil jsem se bránit svůj život.
obžalovaný

Neupane se víceméně k činu přiznal, byť tvrdil, že jednal víceméně v sebeobraně. „(Poškození) nás začali napadat, neměl jsem v úmyslu to spáchat, ale stalo se to proto, že mi vyhrožovali, že mi ublíží. Snažil jsem se bránit svůj život,“ uvedl v létě u Krajského soudu v Praze Nepálec. Své protivníky chtěl prý jen odstrčit.

Neupane i jeho spolubydlící po činu z ubytovny utekli a skrývali se v okolí. Policie je vypátrala v poli až díky vrtulníku s termovizí.

Původně byl Neupane obžalován z pokusu o těžké ublížení na zdraví na dvou osobách, po provedeném dokazování krajský soud jeden z činů označil na vraždu.

„Co se týče právní kvalifikace, odvolací soud má za to, že nedošlo k pochybení v neprospěch obžalovaného. Určité pochybnosti vzbuzuje rozdělení toho jednotného útoku na dvě části,“ řekl Lněnička s tím, že vzhledem k tomu, že odvolání si podal pouze obžalovaný, nelze měnit rozsudek v jeho neprospěch.

Mladý Nepálec, který ve své vlasti vystudoval ajurvédu a pracoval v lékárně, přicestoval do ČR asi půl roku před činem a nastoupil do výrobny jako kráječ zeleniny. Svého činu ve středu znovu litoval. „Kdybych mohl, vyměním jeho život za svůj,“ řekl na závěr odvolacího jednání mladý Nepálec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků