Hlavní obsah
 

Za pokus o vraždu řidiče dodávky potvrdil soud mladíkovi 11 let

Jedenáct let ve vězení stráví sedmadvacetiletý Miroslav Koníček, který před rokem v Plzni pobodal řidiče dodávky. Nelíbilo mu totiž, že řidič začal couvat s autem, o které se Koníček opíral. Vrchní soud v Praze v úterý zamítl Koníčkovo odvolání, kterým se mladík snažil soud přesvědčit, že se jednalo o sebeobranu, a nikoli o pokus o vraždu. Zářijový verdikt plzeňského krajského soudu je tak pravomocný.

 
Za pokus o vraždu řidiče dodávky potvrdil soud mladíkovi 11 let

„Stávající důkazy postačují k spravedlivému rozhodnutí ve věci,“ odůvodnil zamítnutí odvolání soudce Martin Zelenka. „Byl to opilý obžalovaný, který nesmyslnými údery do auta a slovními vulgaritami inicioval samotný konflikt. Poškozený konflikt nevyvolal, ani ho nijak negradoval,“ dodal soudce.

Koníček pobodal loni v prosinci před plzeňskou hospodou U Chřestýše čtyřicetiletého řidiče zaparkovaného nákladního auta. O něj se Koníček opíral a bavil se se svou přítelkyní a kamarádem. Řidič chtěl po chvilce autem vycouvat a odjet, což se Koníčkovi znelíbilo. Začal ho slovně vulgárně napadat, vyzývat k vrácení řidičáku a do auta kopat.

Miroslav Koníček je přiváděn eskortou k Vrchnímu soudu v Praze

Foto: Petr Horník, Právo

To řidiče donutilo z auta vystoupit a říct Koníčkovi, ať toho nechá. Následovala strkanice, během níž natlačil řidič Koníčka do domovního vchodu. V tu chvíli Koníček vytáhl vyskakovací nůž a bodl muže do boku a hrudníku poblíž srdci.

Řidič utekl do kanceláře vedlejšího domu, kde mu pomohl kolega, který zavolal záchranku. Díky včasnému zásahu lékařů přežil, byť jedna z ran mu jen těsně minula srdce.

BEZ KOMENTÁŘE: Pobodaný řidič v Plzni

Video: Patrik Biskup, Právo

Koníček mezitím došel k dodávce, kde seděl spolujezdec napadeného, a se slovy: „Chceš taky bodnout?“ se snažil otevřít dveře. Nakonec odešel do baru zaplatit útratu a šel spát do svého kamionu. Po několika hodinách ho zadržela policie a zjistila mu necelé promile alkoholu v krvi. Koníček měl rovněž pozitivní test na amfetaminy.

Koníček tvrdil, že se z jeho strany jednalo o sebeobranu. Řidič prý začal couvat a do Koníčka najel. Bouchl mu proto do boční části s plachtou a zařval, ať vrátí řidičák. Na to konto prý řidič vystoupil a zaútočil na něj.

Knedlíky jedině vařené

Koníček si nicméně z konfliktu údajně moc nepamatuje, prý ani neví, jak se mu nůž ocitl v kapse. Během dne se pohádal s družkou a matkou kvůli tomu, že mu byly servírovány kupované knedlíky, a ne vařené. Začal proto pít, do doby napadení řidiče náklaďáku vypil 12 jedenáctek.

Miroslav Koníček u soudu

Foto: Petr Horník, Právo

I proto se Koníčkova obhájkyně snažila soud přesvědčit k překvalifikování činu na ublížení na zdraví s následkem smrti, případně na opilství. Odvolací soud to ale odmítl, protože se Koníček nenacházel ve stavu nepříčetnosti.

Koníčka, který byl v minulosti čtyřikrát souzený, soud potrestal rovněž za nebezpečné vyhrožování a výtržnost. Mladíkovi hrozilo až osmnáct let vězení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků