Hlavní obsah
Radek Berky, kerý byl obžalován z útoku na státního zástupce. Foto: Patrik Biskup, Právo

Za kopačku do hlavy státnímu zástupci má jít recidivista na 2,5 roku do vězení

Na dva a půl roku do věznice s ostrahou poslal ve středu Okresní soud v Rokycanech 27letého recidivistu Radka Berkyho za surové napadení plzeňského státního zástupce Libora Řeřichy (58) z letošního února. Rozsudek není pravomocný.

Radek Berky, kerý byl obžalován z útoku na státního zástupce. Foto: Patrik Biskup, Právo
Za kopačku do hlavy státnímu zástupci má jít recidivista na 2,5 roku do vězení

Podle předsedkyně senátu Lindy Hnátové obžalovaný svým jednáním spáchal trestné činy ublížení na zdraví a výtržnictví.

K incidentu došlo kolem deváté hodiny večer v Tylově ulici v Plzni. Berky se hájil tím, že se do něj Řeřicha navážel. U soudu tvrdil, že ho státní zástupce měl provokovat rasistickými poznámkami a měl to být právě Řeřicha, kdo útočil první.

„Ten den jsem vypil flašku vodky a nějaká piva. Večer stojím před večerkou, kouřím a najednou přijde ten pán a začne se do mě navážet. Začal mi říkat, že prodávám drogy, jestli nejsem šlapka a za kolik dávám. Chytil mě za bundu a cloumal se mnou,“ vypověděl Berky, kterému policie po zadržení naměřila v dechu 1,6 promile alkoholu.

Prý mu nadával

Poté ho měl podle Berkyho státní zástupce pozvat na drink zvaný Cyklon B do Vlčího doupěte. Vlčí doupě bylo kódové označení pro hlavní stan Adolfa Hitlera, Cyklon B zase používali nacisté za druhé světové války ve vyhlazovacích táborech.

„Když se tam do mě takhle navážel, vůbec ani jednou se nezmínil, že je státní zástupce. Nějak se ve mně začal hromadit vztek z toho, co mi říká, tak jsem ho žádal, aby mi dal pokoj. On mi ale dál nadával,“ řekl u soudu Berky.

Korunní svědek Gabriel Baštura podle svých slov viděl, jak obžalovaný mlátí na chodníku staršího pána. „Nejprve jsem se ho zeptal, proč to dělá, a on mi na to řekl, že je to státní zástupce. Apeloval jsem na něho, ať ho nechá být, že ho za to můžou zavřít. Mezitím ten poškozený utekl přes silnici na druhý chodník. Útočník běžel za ním a dal mu další dvě rány pěstí a kopal ho. Pak ten napadený vběhl do dveří nějakého baru,“ prohlásil Baštura. V první chvíli si myslel, že jde o nějakou odplatu za to, že napadený státní zástupce v minulosti poslal obžalovaného do vězení.

Chtěl utéct

Sám Řeřicha si z útoku mnoho nepamatuje. „Koupil jsem si kebab, a když jsem odcházel od stánku, zastoupil mi obžalovaný cestu s tím, jestli něco bude. Nevěděl jsem, zda mu jde o peníze, nebo mi chce rozbít hubu. Řekl jsem, ať se na to vykašle, že jsem státní zástupce a že by z toho mohl mít problém,“ vypovídal Řeřicha.

První ránu si podle svých slov vůbec nevybavuje. „Měl jsem úplnou tmu. Vybavuji si, že jsem pak stál v předklonu a krvácel z pusy a nosu. Chtěl jsem jít pryč, ale on si znovu stoupl přede mne a křičel, ať se prokážu, že jsem státní zástupce. Pak jsem viděl, jak jeho noha letí vzduchem, a dostal jsem ránu, po které mi málem uletěla hlava,“ pokračoval Řeřicha.

V tu chvíli začal křičet o pomoc a snažil se utéci. „Vběhl jsem do prvních dveří, byl to nějaký bar. Tam jsem řekl, co se stalo, a vzápětí přijela policie. Udělalo se mi špatně, bolela mě hlava, neviděl jsem na jedno oko. Záchranka mě potom odvezla do nemocnice,“ dodal Řeřicha.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků