Hlavní obsah
 

Z Thajska do Prahy deportovali muže obviněného ze zpronevěry

Až pět let vězení hrozí 60letému muži podezřelému ze zpronevěry 19 milionů korun. Muže, který se podle policie ukrýval v Thajsku, si ve čtvrtek večer převzali plzeňští kriminalisté na letišti v Praze. Případem se vyšetřovatelé zabývali již v roce 2018, kdy začali prověřovat případ možné zpronevěry finančních prostředků ve velkém rozsahu.

 
Z Thajska do Prahy deportovali muže obviněného ze zpronevěry

„Na základě trestního oznámení bylo zjištěno, že poškozená společnost, která v rámci své obchodní činnosti vstupuje do vztahů se zahraničními partnery, pravidelně realizovala platební styk do zahraničí, a to prostřednictvím jisté akciové společnosti se sídlem v Plzni,“ sdělila policejní mluvčí Markéta Fialová.

Tato firma provozovala směnárenskou činnost, kdy pro své klienty zprostředkovávala i zahraniční finanční služby. Za tímto účelem byly společnosti svěřovány peníze, vzniklo však podezření, že mohly být použity k jinému účelu, než pro který byly určeny.

„V průběhu prověřování kriminalisté dohledali dalších pět poškozených společností. V říjnu roku 2019 měli již kriminalisté dostatek důkazů. Vrchní komisař odboru hospodářské kriminality proto vydal usnesení o zahájení trestního stíhání pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu zpronevěry,“ řekla mluvčí.

Podle policie měl 60letý předseda představenstva plzeňské akciové společnosti přijmout od několika klientů finanční prostředky za účelem obchodu s cizí měnou nebo na úhradu plateb do zahraničí. Svěřené prostředky však k požadovanému účelu nepoužil a zřejmě si je ponechal pro svoji potřebu. Vzniklá škoda tak v letech 2012 až 2017 přesáhla 19 milionů korun.

Zádrhel nastal v tu chvíli, kdy policisté zjistili, že se muž již nenachází na území České republiky a nemohlo mu tak být doručeno usnesení o zahájení trestního stíhání. Proto na něj Okresní soud Plzeň-město vydal letos v únoru zatykač.

„Díky mezinárodní policejní spolupráci se podařilo během dvou měsíců zjistit, že podezřelý muž se nachází na území Thajského království. Zde byl také podezřelý muž zadržen a na dva měsíce umístěn do vydávací vazby,“ objasnila Fialová.

Podezřelý totiž v Thajsku porušil imigrační zákony, úřady mu zrušily pobyt, a jakmile to bylo možné, proběhlo jeho vyhoštění a posléze deportace do České republiky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků