Hlavní obsah
 

Vietnamci, který rozdupal bezdomovci hlavu, soud snížil trest na 15,5 roku

Za brutální vraždu bezdomovce, kterému v podstatě rozdupal hlavu, si odsedí sedmadvacetiletý Vietnamec Quoc Thang Hoang 15,5 roku ve vězení. Rozhodl o tom ve středu pražský vrchní soud, který o rok a půl snížil trest, který mladík dostal v prosinci od plzeňského krajského soudu.

 
Vietnamci, který rozdupal bezdomovci hlavu, soud snížil trest na 15,5 roku

„Dospěli jsme k závěru, že trest je nepřiměřeně přísný,“ uvedl předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Plzeňský soud podle něj argumentoval při ukládání trestu tím, že došlo ke smrti člověka a že čin byl spáchán zvlášť surovým způsobem. To jsou ale podle Lněničky znaky skutkové podstaty trestného činu vraždy jako takové a nelze je přičítat k tíži dvakrát.

„Nebylo prokázáno, že by obžalovaný měl sklony k páchání násilné trestné činnosti, protože za takovou činnost nebyl v minulosti odsouzen,“ odůvodňoval dále snížení trestu soudce. „Za této situace se trest uložený v polovině trestní sazby jeví jako nepřiměřeně přísný,“ dodal.

Hoangův obhájce v odvolání namítal, že jeho klient nebyl v době činu vzhledem k jeho poruše osobnosti příčetný, a tedy ani trestně zodpovědný a navrhoval soudu zrušení rozsudku a vrácení věci k plzeňskému krajskému soudu k novému projednání.

Quoc Thang Hoang ve středu u soudu.

Foto: Petr Hloušek, Právo

„Znalci dospěli k jednoznačnému závěru, že ovládací ani rozpoznávací schopnosti obžalovaného v době spáchání činu nebyly vymizelé, ba ani omezené,“ odmítl otázku nepříčetnosti Lněnička. „Nalézací soud rozhodl správně, pokud dospěl k závěru, že obžalovaný byl v době spáchání činu příčetný, a tedy trestně odpovědný,“ uzavřel soudce.

Zastavila ho až ochranka

Hoang napadl loni v březnu v pasáži obchodního domu v Chebu šestašedesátiletého slovenského bezdomovce. Údajně spolu měli spory už v minulosti a v inkriminovaný den vše vyvrcholilo. Hoang srazil muže pěstí k zemi, kopal ho do hlavy a opakovaně mu na ni dupal.

„Nejprve do toho muže strkal, pak mu dal facku a poslal ho k zemi. Potom jej začal kopat do hlavy. Křičela jsem na něho, ať toho nechá. Vůbec na to nereagoval, naopak pravou nohou mu začal dupat na obličej. Ten napadený jen chrčel a tekla z něho krev,“ uvedla svědkyně. Hoang muži rozlomil lebeční kost a rozdrtil v podstatě celý obličej.

Přítrž jeho řádění učinil po několika minutách až pracovník ostrahy, který na Hoangovo uklidnění použil i teleskopický obušek. Hoang z místa útoku odešel, posléze ho ale zadržela policie. Dechová zkouška asi hodinu po zadržení prokázala přes dvě promile alkoholu v Hoangově krvi.

Hoang k případu téměř nevypovídal, pouze na policii uvedl, že měl s obětí konflikty už v minulosti. Útoku podle něj předcházely nadávky a strkanice, při níž starší z mužů prý zakopl o schod a spadl. Hoang popřel, že by muži dupal na hlavu, nanejvýše ho údajně jen párkrát zezadu kopl.

Sedmadvacetiletý Quoc Thang Hoang má jít na 15,5 roku do vězení.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Mladík žije v České republice od roku 2007. Podle svých slov nikdy nepracoval, toulal se po venku a žil na ulici. Na kontě už má také drogový delikt, za který byl odsouzen.

Hoang bude také po vykonání trestu vyhoštěn z republiky na neurčito, musí také nahradit 595 euro (asi patnáct tisíc korun) slovenské pojišťovně. Pozůstalé soud odkázal na občanskoprávní řízení.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků