Hlavní obsah
 

Soud potvrdil 15 let za ubodání spolubydlícího kvůli marihuaně

Za ubodání spolubydlícího kvůli hádce o marihuanovou cigaretu stráví příštích patnáct let 44letý František Čabrák ve vězení. Odvolací senát Vrchního soudu v Praze zamítl v úterý jeho odvolání a potvrdil tak únorový rozsudek pražského městského soudu.

 
Soud potvrdil 15 let za ubodání spolubydlícího kvůli marihuaně

„Obžalovaný může jen těžko popírat, že je autorem toho pobodání,“ odmítl argumenty obhajoby předseda odvolacího senátu Michal Hodoušek s tím, že Čabráka zadržela policie krátce po napadení se zakrvácenou zbraní v kalhotách.

Čabrákův obhájce se snažil soud přesvědčit, že prvotním útočníkem byl poškozený, že neměl Čabráka rád, že byl opilý a že samotný konflikt nikdo neviděl. Z těchto důvodů navrhoval buď zproštění svého klienta obžaloby, překvalifikování činu na zabití, upuštění od potrestání, případně snížit Čabrákovi trest. Ani s jedním ale neuspěl.

„Obžalovaný si musel být vědom, jaké jeho jednání, když na někoho vezme nůž, může mít následky, ostatně s tím má bohaté zkušenosti ve své trestní minulosti,“ dodal Hodoušek

Čabrák má za sebou bohatou kriminální minulost, jejíž počátek sahá do roku 1995, kdy byl za krádež odsouzen k podmíněnému trestu. Později následovaly další tresty za loupeže, krádeže nebo i za pokus o těžké ublížení na zdraví. Celkem si Čabrák odseděl devět let ve vězení. V libušské ubytovně zaútočil, když byl ve tříleté zkušební době právě za pokus o těžké ublížení na zdraví, kterého se dopustil, když oni v červenci v jídelně Armády spásy v pražské Libuši bodl jiného muže do břicha.

Celý konflikt vznikl kvůli tomu, že si Čabrák zapálil na pokoji jointa. Spolubydlící to nelibě nesl a šel to nahlásit správci ubytovny. Když se vrátil, Čabrák se s ním začal hádat. Během hádky muž Čabráka vyhodil z pokoje na chodbu.

Čabrák mu to vrátil nejprve pěstí do hlavy a pak si vzal do ruky kuchyňský nůž a třikrát spolubydlícího bodl do prsou a do břicha. Tím mu způsobil vnitřní krvácení, kvůli kterému podle soudního znalce nebyla prakticky možnost pobodaného muže zachránit.

Čabrák po útoku odešel z ubytovny na nedalekou zastávku autobusu, kde ho však záhy zadržela policie. Čabrák odmítl vypovídat jak na policii, tak u soudu. Uvedl pouze, že to byl poškozený, kdo ho napadl jako první.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků