Hlavní obsah
 

Řidič čtyřkolky rozjezdil cenné území Českého ráje, pak najížděl na ochránce přírody

Policisté na Semilsku pátrají po řidiči čtyřkolky, který o uplynulém víkendu najížděl na zaměstnance Správy Chráněné krajinné oblasti Český ráj. Ten totiž čtyřkolkaře přistihl v I. zóně CHKO na svahu Kozákova, nejvyššího kopce Českého ráje. Vyzval ho k předložení občanského průkazu i povolení k vjezdu do chráněného území.

 
Řidič čtyřkolky rozjezdil cenné území Českého ráje, pak najížděl na ochránce přírody

„Následovalo však přidání plynu a řidič začal na našeho kolegu opakovaně najíždět. To vše s vědomím, že se jedná o zaměstnance Správy CHKO,“ popsali ochránci přírody událost na sociální síti.

Policie podle mluvčího Vojtěcha Robovského prověřuje okolnosti pohybu čtyřkolky na stezce v CHKO. „A zjišťujeme také to, zda a za jakých okolností, případně jakým způsobem, došlo ke sporu s osobami, které se na turistické stezce pohybovaly,“ uvedl Robovský.

Vedoucí Správy CHKO Jiří Klápště Právu řekl, že tato konkrétní čtyřkolka se pohybuje v okolí Kozákova opakovaně už několik měsíců. „Máme i fotografii ze začátku května, kdy se stejný stroj pohyboval také v okolí Kozákova, ale v jiné části,“ upřesnil vedoucí Správy CHKO. „Jezdí nejen po lesních cestách, kam ze zákona stejně nemůže, ale i volně v terénu,“ dodal.

Se čtyřkolkou coby motorovým vozidlem nemůže řidič na území CHKO vůbec vjíždět mimo silnice, pozemní komunikace nebo vyhrazené zóny pro parkování. V lese na svahu kopce nemá vůbec co dělat, bez ohledu na to, o jakou zónu chráněné krajinné oblasti se jedná. „Pokud vjede na lesní cestu, tak už to je nezákonné. Je to porušení hned dvou zákonů, o ochraně přírody a krajiny i lesního zákona,“ zdůraznil Klápště.

Kozákov a jeho okolí jsou vyhledávaným cílem milovníků adrenalinových zážitků. Jenže zatímco třeba paraglidisté se do konfliktu s ochranou přírody obvykle nedostávají, se čtyřkolkáři i s jezdci enduro na crossových motorkách tu má Správa CHKO opakovaně problémy. Stejně i s bikery, kteří různými cestami sjíždějí ty nejcennější části CHKO.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků