Hlavní obsah
Jaromír Prokop u soudu Foto: Novinky

Prokop z Berdychova gangu dostal 10 let. Byl vůdčí osobností, konstatoval soud

Posledního dosud nesouzeného člena tzv. Berdychova gangu poslal v pátek Krajský soud v Praze na 10 let do vězení za čtyři loupeže v polovině devadesátých let. Jaromír Prokop, kterého loni zadržela americká policie, se k podílu na loupežích přiznal. Popřel ale, že by byl jejich organizátorem, jak tvrdili ostatní členové gangu. Rozsudek není pravomocný.

Jaromír Prokop u soudu Foto: Novinky
Prokop z Berdychova gangu dostal 10 let. Byl vůdčí osobností, konstatoval soud

Bývalý provozní nechvalně proslulého klubu Discoland Sylvie, který patřil podnikateli Ivanu Jonákovi, se podle verdiktu v letech 1995 a 1996 podílel na čtyřech loupežích skupiny kolem Davida Berdycha. Šlo o přepadení podnikatele, obchodního domu OBI, vozu s penězi a únos zlatníka. Ten při akci Berdychova gangu přišel o život, jeho tělo později policie našla ve slapské přehradě.

České soudy Prokopa odsoudily v nepřítomnosti v roce 2006 ke 13,5 roku do vězení. Policie ho dopadla loni v dubnu, a to v okolí amerického Seattlu. Spojené státy pak Prokopa vydaly do vlasti letos na konci května a Prokop tak mohl požádat o nové projednání svého případu, čemuž soud vyhověl.

Prokopovi spoluobžalovaní před patnácti lety tvrdili, že to byl právě v té době uprchlý Prokop, který byl mozkem a organizátorem loupeží. „Roli obžalovaného Prokopa hodnotili spoluobžalovaní jako organizátorskou,“ připomněl předseda soudního senátu Jiří Wažik.

Prokop se sice k účasti na loupežích letos v červenci u krajského soudu přiznal, vůdčí roli ovšem odmítl. „Stavěl se do role jakéhosi pozorovatele, který tu a tam přiložil ruku k dílu,“ konstatoval Wažik, který nicméně dodal, že mu soud jeho tvrzení neuvěřil.

„Měl roli určité hlavy té organizace, určité vůdčí osobnosti, která to žene dopředu,“ řekl Wažik. „Bez pochyby má soud za to, že je potřeba označit obžalovaného za vůdčí osobnost,“ zdůraznil ještě.

Soudce také dodal, že mimo například vysoké inteligence, kterou oplýval i Berdych, jeho vůdčí role vycházela i z pozice provozního Discolandu Sylvie, kde mu ostatní členové gangu byli podřízení.

Kauza takzvaného Berdychova gangu je největším případem organizovaného zločinu v české historii. Skupina byla výjimečná v tom, že propojila podsvětí s elitními detektivy, kteří měli s organizovaným zločinem bojovat. Zločinci se zaměřovali na loupežná přepadení, vydírání i únosy, často se přestrojovali za policisty.

Organizovaná skupina, kterou tvořily desítky lidí, si trestnou činností přišla na více než sto milionů korun. Berdych se svými komplici spáchal první zločiny už v roce 1995.

Berdycha soudy poslaly na patnáct let do vězení, po jedenácti odpykaných letech byl za dobré chování před šesti lety propuštěn.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků