Hlavní obsah
Irena Hassanová Suchochlebová a Mohamed Tahier Sayed Mohamed Hassan u lounského soudu Foto: Aleš Pelikán, Právo

Lounský soud potrestal převoz syrských migrantů přes Česko

Okresní soud v Lounech potrestal v pátek pětici obžalovaných v případu nelegálního převozu uprchlíků přes Česko do Německa z roku 2015. Trojice organizátorů dostala podmíněné tresty, dva řidiči i kvůli předchozím trestům dostali trest jeden a dva roky vězení.

Irena Hassanová Suchochlebová a Mohamed Tahier Sayed Mohamed Hassan u lounského soudu Foto: Aleš Pelikán, Právo
Lounský soud potrestal převoz syrských migrantů přes Česko

Hlavou organizované skupiny měl být dnes 66letý Egypťan Mohamed Tahier Sayed Mohamed Hassan. Ten od soudu odešel s tříletým trestem podmínečně odloženým na pět let. Vedle Hassana byla obžalována i jeho bývalá manželka Irena Hassanová Suchochlebová, Ukrajinec Rostyslav Tymochuk a řidiči Martin Horváth a Tomáš Starý. Kromě jednoho obžalovaného nejsou tresty pravomocné.

Ve dvou případech v srpnu roku 2015 jeli pro syrské uprchlíky do Budapešti, odkud je přes Slovensko a Českou republiku vezli do Německa. Za jednoho uprchlíka si měli říct o 500 dolarů. V jenom případě se dostalo devět migrantů ve dvou autech do Německa, kde byli na různých místech zadrženi. Jeden z řidičů byl za to potrestán pokutou v Německu, soud tak již jeho případ neřešil.

Druhá skupina sedmi migrantů byla zadržena v Česku. Běžence měl v jednom budapešťském hotelu kontaktovat právě Egypťan Hassan. „Celý převoz organizoval, rozhodoval o počtu osob, způsobu převozu, času a cíli cesty,“ uvedla soudkyně Blanka Šišová.

Hassan svou roli organizátora odmítl, doznal jen, že pomáhal v komunikaci a převzal peníze od jistého Syřana Abu Hassana, který za převozem uprchlíků prý stál. Jenže nikoho takového se vypátrat nepodařilo.

Hassanová měla hlavně tlumočit, v jednom případě přebírala od migrantů peníze. Soud jí vyměřil dvouletý trest podmínečně odložený na dva roky.

Dalším organizátorem měl být Tymochuk, který zkontaktoval řidiče. U soudu dostal souhrnný trest i za jiné prohřešky, celkem 3 roky podmínečně odložené na pět let. Na pět let byl také z Česka vyhoštěn.

Roční souhrnný trest vězení dostal jeden z řidičů Martin Horváth, který byl s migranty zadržen v Německu při cestě na Hamburk. Do trestu se mu promítly i předchozí prohřešky a to, že řídil i přes zákaz. Soud mu ale výši trestu mimořádně snížil, protože se doznal a byl nápomocný při vyšetřování. Jeho trest je pravomocný, vzdal se práva na odvolání.

Posledním potrestaným je Tomáš Starý, který má velmi kriminální minulost. I u něj soud započítal předchozí udělené tresty a poslal ho do vězení na dva roky. Řidiči Starý a Horváth měli přislíbenou odměnu 10 až 15 tisíc korun, práce se jim ale vůbec nevyplatila. Od Tymochuka nedostali nic.

Soud při udělení trestů zohlednil dobu, která od činu uplynula, a také rozsah skutku. „Všichni obžalovaní jednali ve zištném úmyslu. Nejednalo se ze strany obžalovaných o humanitární aktivitu, ale výdělečnou činnost,“ dodala soudkyně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků