Hlavní obsah

Hlídejte si louky před technofestivalem, varuje policie

Policejní prezídium varuje majitele luk, že do ČR se sjíždí z celé Evropy příznivci techna. Po zkušenostech z předchozích ročníků festivalu CzechTek, kdy část cizinců vůbec netušila, že se účastní nelegální akce, rozdávají policisté na přechodech cizojazyčné letáčky.

Hlídejte si louky před technofestivalem, varuje policie

"Policejní prezídium ČR prostřednictvím Služby cizinecké a pohraniční Policie ČR na hranicích rozdává letáčky upozorňující návštěvníky akcí typu CzechTeku na možnost setkání s protiprávní činností. V letáku jsou vymezeny jak trestné činy, tak i přestupky, včetně sankcí," sdělila Novinkám policejní mluvčí Blanka Kosinová.

Leták je vedle češtiny také v anglickém a německém jazyce. "Policie už monitoruje v těchto dnech na našem území již větší počet cizinců, kteří se sjíždějí na CzechTek. V této souvislosti upozorňujeme občany, kteří vlastní větší pozemky - louky, aby v případě jakýchkoli poznatků neprodleně ve vlastním zájmu informovali policii," dodala mluvčí.

Policie si od opatření slibuje, že zabrání podobným nelegálním akcím ještě dříve, než se vůbec rozběhnou.

Nepovolenou technoparty u Boněnova na Tachovsku ukončila policie loni v srpnu. Účastníky vytlačila ze soukromého pozemku a zajistila části hudebních aparatur, které slouží jako důkaz v trestním řízení. [celá zpráva]

Text letáku, který rozšiřuje policie v českém, anglickém a německém jazyce:

Policie České republiky upozorňuje návštěvníky akcí typu "technopárty" a podobných akcí s účastí většího počtu osob!

Na akcích typu "technopárty" se mohou účastníci podle českého právního řádu setkávat nebo dopouštět zejména této protiprávní činnosti:

Trestné činy
Ohrožení životního prostředí
Nedovolená výroba a držení psychotropních látek a jedů
Šíření toxikománie
Poškozování cizí věci

Přestupky
Porušení nočního klidu
Neuposlechnutí výzvy veřejného činitele (příslušníka Policie České republiky) při výkonu jeho pravomoci, například při oprávnění vyžadovat prokázání totožnosti
Přestupky na úseku ochrany životního prostředí způsobené například tábořením mimo vyhrazená místa nebo odhazováním odpadků

Pokud se cizinec na území České republiky dopustí protiprávního jednání, může mu například hrozit správní vyhoštění, zákaz pobytu nebo bloková pokuta.

Pro pohyb na českých silnicích je důležité vědět, že:

  • technický stav vozidel musí odpovídat podmínkám provozu na pozemních komunikacích podle zákonů České republiky
  • nejvyšší povolená rychlost na dálnici je 130 km/h, mimo obec 90 km/h a v obci 50 km/h.
  • pro jízdu na dálnicích je nutné mít tzv. dálniční známku
  • není povoleno řídit motorová vozidla pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek

Dále nezapomeňte:

  • že jako cizinci jste povinni mít u sebe neustále cestovní doklad, který jste na požádání povinni předložit příslušníkovi Policie České republiky
  • dbát na uzamčení a zabezpečení svého majetku, zejména automobilů, ve kterých nenechávejte viditelně odložené žádné věci, ani věci relativně bezcenné, jako například oblečení apod.

Na závěr informujeme, že příslušník Policie České republiky prokazuje svoji příslušnost k policii služebním stejnokrojem s identifikačním číslem, služebním průkazem, odznakem služby kriminální policie a vyšetřování nebo ústním prohlášením "policie". Na požádání Vám služební průkaz předloží.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků