Hlavní obsah
 

Hlasy mi říkaly, že mám babi shodit z balkonu, řekl soudu schizofrenik, který zabil dva lidi

Plzeňský krajský soud v úterý uložil zabezpečovací detenci pro 30letého Jana L. z Rokycanska, který letos v únoru podřízl své prarodiče. Podle žalobce vraždil v nepříčetnosti, a není tak za svůj čin trestně odpovědný. Muž trpí paranoidní schizofrenií a své jednání nebyl schopen ovládat. Na svobodě je nebezpečný, řekli znalci.

 
Hlasy mi říkaly, že mám babi shodit z balkonu, řekl soudu schizofrenik, který zabil dva lidi

„Nemáme pochybnosti, že se činu dopustil. Jeho pobyt na svobodě je nebezpečný. Ve stávající fázi jeho onemocnění existuje velká obava, že by mohlo dojít k ohrožení společnosti. Naše rozhodnutí neznamená, že v zabezpečovací detenci bude nekonečně dlouhou dobu. Důvody se přezkoumávají jednou za rok," uvedl předseda senátu Jan Hostaš.

Verdikt není pravomocný, Jan L. si proti němu podal stížnost, o které rozhodne Vrchní soud v Praze.

„Je naprosto nevyzpytatelný a může jednat velmi agresivně. Onemocnění je nevyléčitelné. Jde o totální rozpad osobnosti,” uvedla u soudu znalkyně.

„Moc mě to mrzí, jsem strašně smutný z toho, co se stalo. Hlasy mi říkaly, že mám babi shodit z balkonu. Dál nechci vypovídat, je to pro mě velmi bolestivé,“ řekl před soudem Jan L.

Tragédie se stala 6. února večer v domě s pečovatelskou službou v Břasích na Rokycansku. Mrtvého muže (76) našli kriminalisté v bytě, tělo jeho o čtyři roky mladší manželky pod balkonem stejného bytu. Oba měli podříznutá hrdla.

Vrah po činu z místa odešel ke kamarádovi, který právě přijel domů a parkoval auto v garáži. „Když se elektrická vrata začala zavírat, objevila se v nich bosá noha. Vrata se pak zase otevřela a před nimi stál Honza. Byl bez bot, špinavý od krve a mluvil z cesty,“ vypověděl Jan M.

Myslel si, že je Jan L. opilý. Zavolal proto jeho bývalé přítelkyni a dalšímu kamarádovi, kteří za pár minut přijeli. „Honza pořád opakoval, že všichni musí odjet do Thajska, že zabil babi a dědu. Nijak jsem tomu nevěnoval pozornost, protože dál mluvil o tom, že všichni Češi jsou mrtví včetně mě. Dohodli jsme se, že ho odvezeme na psychiatrii,“ řekl policistům Filip P. s tím, že raději zavolal Honzovu strýci, aby zajel prarodiče pro jistotu zkontrolovat.

Zadrželi ho cestou do nemocnice

Už během cesty ale příbuzný telefonoval zpátky s tím, že Jan L. mluví pravdu. Doslova řekl, že babi s dědou Honza podřízl jako ovce. Posádka vozidla byla v šoku, dohodli se, že vše vyřeší, až dorazí do nemocnice. „Honza během jízdy pořád vykřikoval nějaké nesmysly, třeba že vidí hořící barák. Když jsme dorazili před nemocnici, přijeli policisté a Jana L. zadrželi,“ dodal Filip P.

Muže přivezla policejní eskorta.

Foto: Patrik Biskup, Právo

V průběhu vyšetření na psychiatrické ambulanci Jan L. řekl, že byl v penzionu u prarodičů. Ve sprše prý slyšel, jak se děda s babi smějí. Děda mu prý stále opakoval, ať vezme babi na balkon, že ví, co mám udělat. „Věděl jsem, co mám udělat, a to jsem taky udělal. Dědu s babi jsem zabil,“ řekl tedy Jan L. Podle psychiatrů byl velmi zmatený. Opakoval, že je Einstein na druhou a že jsou všichni mrtví.

„Honza je velmi klidný člověk, bezproblémový. Nevyvolával žádné konflikty, nikdy jsem ho nezažila, že by křičel,“ uvedla jeho bývalá přítelkyně Denisa K. Podle ní se o své prarodiče vzorně staral. „Často je v pečovatelském domě navštěvoval a zařizoval pro ně vše, co potřebovali. Například jim nakupoval nebo je vozil na hřbitov,“ uvedla dále žena.

Mluvil z cesty

V osudný den jí Honza telefonoval a domluvili se, že za ní přijede na návštěvu do Plzně. Řekl, že předtím ještě dědovi s babi nakoupí a pak se u nich vysprchuje. „Když dlouho nejel, volala jsem mu na mobil. Hovor vytípl. Pak už byl nedostupný. Později mi telefonoval kamarád, že je Honza u něho. Prý je naboso, oblečení má od krve a pořádně blázní,“ dodala žena.

BEZ KOMENTÁŘE: Břasy na Rokycansku, vyšetřování na místě události. Zdroj: Právo

Video: Patrik Biskup, Právo

Nikdo z blízkých Jana L. nechápal motiv a brutalitu, se kterou čin provedl. V minulosti u něj totiž nikdo žádné projevy násilí nezaznamenal. Svědci uvedli, že občas mluvil trochu z cesty.

Lékaři jsou přesvědčeni, že paranoidní schizofrenie se u Jana L. plně rozvinula až nyní, stejnou duševní nemocí trpěla i jeho matka, která byla kvůli zmatenému chování několikrát hospitalizována na psychiatrii a později zemřela.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků