Hlavní obsah
Jiří Rozbořil (vpravo) u olomouckého krajského soudu Foto: Petr Marek, Právo

Exhejtman Rozbořil popřel, že by expolicistovi nabídl úplatek

Bývalý olomoucký hejtman za ČSSD Jiří Rozbořil ve středu před senátem olomoucké pobočky Krajského soudu v Ostravě odmítl, že by někdejšímu náměstkovi krajského policejního ředitele Karlu Kadlecovi nabídl úplatek v případu stavby jezdeckého areálu v Olomouci-Lazcích, kvůli níž je souzen v kauze Vidkun.

Jiří Rozbořil (vpravo) u olomouckého krajského soudu Foto: Petr Marek, Právo
Exhejtman Rozbořil popřel, že by expolicistovi nabídl úplatek

„Neměl jsem k tomu důvod,“ prohlásil Rozbořil. Obžaloba ale tvrdí, že na schůzce v srpnu 2015 s Kadlecem vyšetřování okolností výstavby jezdeckého areálu probíral, a když mu expolicista přislíbil, že věc bude odložena, Rozbořil mu navrhl, že zařídí, aby z toho měl nějakou ekonomickou výhodu. „Chtěl jsem jen zjistit, proč vyšetřování trvá tak dlouho. Blokovalo to vyplácení dotací na jiné akce,“ tvrdil exhejtman.

Připustil však, že z policejních odposlechů lze nabýt dojmu, že Kadlec je mu za něco vděčný. „Co by to mělo být, mě nenapadá. Nic jsem pro něj nikdy neudělal,“ uvedl a vzápětí v té souvislosti zmínil poslance Parlamentu ČR a krajského předsedu olomoucké ČSSD Jiřího Zemánka. Ten prý po něm chtěl, aby Kadlece požádal, ať ovlivní jednu z kauz, která také figuruje v obžalobě. Vypověděl, že se Zemánkem s tímto požadavkem za ním přišel vlivný podnikatel Ivan Kyselý, který je v kauze Vidkun rovněž obžalován.

„Stalo se to, když jsme se náhodně potkali v kavárně Opera. Odmítl jsem je s tím, ať mě do takových věcí netahají. A to byl možná ten důvod, za co mi Kadlec mohl být vděčný. V opačném případě by teď třeba měl v obžalobě o skutek víc,“ vysvětlil Rozbořil.

Korupční vztahy

V kauze Vidkun je Rozbořil obžalován z podplácení, Kadlec ze zneužití pravomoci úřední osoby, Kyselý, který kvůli hospitalizaci k soudu zatím nedorazil, z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby. Před soudem stojí i bývalý šéf krajské hospodářské kriminálky Radek Petrůj, jenž čelí obžalobě ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Případ podle obžaloby odkrývá korupční vztahy mezi policií, podnikateli a správou. Kadlec měl Kyselému pravidelně a účelově poskytovat informace z devíti trestních řízení. Informace o nich získával mimo jiné i od svého tehdejšího podřízeného Petrůje.

Kromě Kyselého, jenž nadále podniká v realitách, změnili všichni obžalovaní své profese. Kadlec byl kvůli kauze propuštěn, přičemž výpověď neúspěšně napadal u soudů. Petrůj byl postaven mimo službu, Rozbořila stála kauza politickou kariéru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků