Hlavní obsah
 

Advokát platil vlastní exekuce z peněz klientů. Za zpronevěru 1,9 miliónu má podmínku

Z peněz, které u něj měli klienti v úschově, platil vlastní exekuce za dluhy u finančního úřadu a u sociálky. Za zpronevěru 1,9 miliónu korun potrestal ve středu plzeňský okresní soud advokáta Vojtěcha Dragúna z Rokycanska pětiletou podmínkou a zároveň mu nařídil, aby v rámci svých možností uhradil způsobenou škodu. Rozsudek je pravomocný.

 
Advokát platil vlastní exekuce z peněz klientů. Za zpronevěru 1,9 miliónu má podmínku

V případu neprobíhalo klasické hlavní líčení s dokazováním, ale soud pouze schválil dohodu o vině a trestu, kterou Dragún uzavřel se státní zástupkyní. Ta byla podmíněna jeho prohlášením, že se cítí být vinen, a také tím, že se zavázal v průběhu zkušební doby poškozeným v rámci svých sil peníze vrátit.

Verdikt soudkyně neodůvodňovala, pouze konstatovala, co obžalovaný spáchal. Jednalo se o dva případy z roku 2015 a 2018, kdy si klienti advokáta vybrali jako prostředníka při prodeji nemovitosti. Se zájemci o koupi bytu se dohodli na tom, že před podpisem kupní smlouvy složí do advokátní úschovny dohodnutou částku, která jim bude advokátem vyplacena do deseti dnů po přepsání bytu v katastru nemovitostí. To se ale nestalo i přes opakované urgence.

„Část peněz klientů použil obžalovaný k úhradě vlastních exekucí. Trestný čin spáchal jako osoba, která má zvlášť uloženou povinnost hájit zájmy poškozeného,“ konstatovala soudkyně.

Podle žalobkyně klienti spoléhali na to, že když vloží peníze do úschovy advokáta, jsou v bezpečí. „A zároveň obě strany obchodu tímto krokem chtěly mít jistotu, že jedna druhou neošidí,“ dodala státní zástupkyně.

Z databáze České advokátní komory vyplývá, že Dragún byl již vyškrtnut ze seznamu advokátů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků