Startovat se bude v devět ráno v hlavní porotní síni. Případ má na stole soudce Pavel Zelenka, který několik měsíců pročítal obsáhlý spis. "Jednání je nařízeno po několika dnech na 14 dní," dodal Fořt.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Někdejší hejtman Středočeského kraje, nyní lékař v Hostivicích, poslal vrchnímu soudu v květnu podrobné odvolání, o kterém informovalo Právo. Jeho případ je prý nutné projednat znovu kvůli údajným chybám policie a soudů. Rathova obhajoba napadá všechny fáze případu.

Kauza se týká údajné korupce při veřejných zakázkách financovaných z Evropské unie. Jsou mezi nimi stavební zakázky a modernizace krajských nemocnic. Rath údajně vzal úplatek 16 miliónů korun, dalších šest z celkově slíbených 22 už podle soudu nestihl.

Policie tehdejšího politika zadržela v květnu 2012 s pověstnou krabicí na víno, ve které ale nebyl alkohol, nýbrž bankovky.

Kauza je rozdělená do dvou částí

Podle žalobce spočívala Rathova role v tom, že coby hejtman schvaloval, jaké materiály k zakázkám se předloží radě kraje. Vedle Ratha je obžalovaná také podnikatelka Lucia Novanská, která se odvolala proti pětiletému trestu za manipulace s tendry.

Případ Ratha a Novanské vyloučil soudce Krajského soudu Robert Pacovský k samostatnému projednání loni z původně jedenáctičlenné skupiny. Důvodem bylo urychlení zdlouhavého procesu. Novanská měnila advokáty, Rath měl prý zdravotní problémy, ale trval na své přítomnosti u soudu, který tak nemohl pokračovat.

Mezi zbylými obžalovanými jsou zejména podnikatelé, jako organizátory ale soud označil bývalého poslance a náměstka nemocnic Petra Kotta a jeho manželku Kateřinu (dříve Pancovou), která šéfovala špitálu v Kladně. V této skupině padly loni v dubnu tresty až 7,5 roku vězení, obžalovaní se rovněž odvolali.