To je i případ dvaačtyřicetileté ženy z Jihlavy, která během červencového výletu na Šumavě nechala svého mopse běhat bez vodítka. Ten se připletl do cesty cyklistce, která po střetu skončila potlučená v nemocnici.

Paničku neposedného psa se policisté nyní chystají obvinit z přečinu ublížení na zdraví, za což ji může soud poslat až na dva roky za mříže.

Podle informací Práva už mají vyšetřovatelé připravené usnesení o zahájení trestního stíhání. Opírají se přitom o silniční zákon, ze kterého pro vlastníky domácích zvířat plyne povinnost zabránit jejich pobíhání po pozemní komunikaci.

„Pokud tak neučiní, považuje se to za porušení důležité povinnosti uložené zákonem a tím výrazně přitěžující okolnost,“ upozornil informovaný zdroj.

Odkázaná na pomoc druhých

Nehoda se stala v lokalitě zvané Liščí díra. Třicetiletá cyklist­ka sjížděla z kopce od Poledníku směrem na Prášily.

„Do cesty jí vběhl nezajištěný pes rasy mops, přičemž došlo ke střetu a pádu ženy z kola. Z místa ji sanitka záchranné služby odvezla do nemocnice,“ popsala událost klatovská policistka Dana Ladmanová.

Přimotal se pod přední kolo. Spadla jsem z kola na zem a nemohla se pořádně hýbat. Zpátky na nohy mi museli pomocizraněná cyklistka

Sama poškozená řekla, že pes se nejdříve rozběhl za jejím přítelem, který jel před ní.
„Začala jsem brzdit a pak se mi najednou přimotal pod přední kolo. Spadla jsem z kola na zem a nemohla se pořádně hýbat. Zpátky na nohy mi museli pomoci,“ vypověděla cyklistka.

V nemocnici lékaři zjistili, že má komplikovanou zlomeninu paže, a dodnes je v pracovní neschopnosti.

Majitelka mopse tvrdila, že se pes celou dobu držel u ní. „Pak z nějakého důvodu vběhl pod kolo cyklistce, která kolem nás projížděla,“ sdělila žena. Soudní znalec potvrdil, že mechanismus poranění cyklistky odpovídal pádu z kola. „Zranění bylo pro poškozenou bolestivé, sádra výrazně narušovala její spánek a s mytím, oblékáním nebo obouváním byla odkázána na druhé,“ doplnil znalec.

Podle závěru vyšetřovatelů se jednalo o komunikaci hojně využívanou jak pěšími turisty, tak cyklisty. Navíc se to stalo v době, kdy vrcholila sezóna a cesta byla velmi frekventovaná.