Tým zhruba dvaceti expertů sestavila loni na podzim bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) v reakci na tragédii ze Žďáru nad Sázavou, kde ambulantně léčená pacientka ubodala šestnáctiletého studenta a zranila další tři lidi.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

„Vy novináři reagujete vždycky na čerstvé zprávy, ale v legislativě ty věci neběží tak rychle, jak si představujete,“ reagovala předsedkyně komise Růžena Hajnová na dotaz Práva, zda komise již dospěla k nějakému závěru.

„To jsou věci natolik závažné, že se nemohou uspěchat, a bohužel v naší společnosti je teď zvyk, že se něco stane a honem je třeba měnit legislativu. Tak to v životě nechodí. Zatím takové věci neřešíme. Jsou podstatnější věci, které se teď musí řešit,“ dodala.

Pelikán: Není to naše věc

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (za ANO) se domnívá, že případ nespadá do jeho kompetence, neboť pachatel nebyl zařazen do ochranné léčby.

„Toto nebyla ochranná léčba, tohle se nás netýká, je to čistě věc zdravotnictví,“ uvedl. Na dotaz, zda tedy vidí chybu na straně lékařů, dodal: „V žádném případě se neodvažuji vyslovovat k takové otázce.“