„Vyjednavač navázal telefonickou komunikaci s pachatelem v 13.07 a udržoval s ním kontakt. Po 14. hodině byl již vyjednavač na místě, muž ale přestával komunikovat. I přestože byl původně ochotný vyjednávat a bylo o co hrát, komunikace ztrácela smysl,“ popsal začátek akce ředitel policie.

Když Kovář nereagoval na volání ani SMS, přišla na řadu zásahová jednotka, která mezitím dorazila z Brna.

Je vysoce pravděpodobné, že většina osob byla mrtvá ihned po vniknutí pachatele do objektu Jaromír Tkadleček, ředitel krajské policie Zlínského kraje

„Náš vyjednavač se pokusil s mužem ještě zkontaktovat přes okno, když ale nebyl úspěšný, připravil se tým k zásahu. V tu chvíli se ozval výstřel, což byl impuls k okamžité akci. Po vstupu do restaurace jsme zjistili, že výstřel uštědřil sám sobě. V obličeji ještě fungovala mimika a rozlévala se krev,“ řekl k zákroku šéf zásahové jednotky Zdeněk Frank.

„Je vysoce pravděpodobné, že většina osob byla mrtvá ihned po vniknutí pachatele do objektu a v době, kdy probíhalo vyjednávání, byly již mrtvé,“ konstatoval Tkadleček s tím, že v přítomnosti policie se nestřílelo.

Video

Expirované video

Svědek, který přežil masakr v Uherském Brodě, popisuje jeho průběh

Střelec vnikl do restaurace Družba v úterý kolem 12.30 hod. a zastřelil sedm mužů a jednu ženu. Pak zavolal do TV Prima, aby na svůj čin upozornil, a o několik desítek minut později se zastřelil. Terčem útoku se stala také účetní, která utrpěla těžké zranění. Nyní je mimo ohrožení života v nemocnici.

Jediný, kdo střelbu přežil bez zranění, byl host restaurace, který se skoro na dvě hodiny ukryl na WC. Zachránilo se také osm lidí, kteří utekli zadním vchodem.

Sedm mužů, jedna žena a útočník - sebevrah. V restauraci zemřelo devět lidí
Šikanují mě, vyřídím si to po svém, volal střelec do TV Prima
Vypadalo to tam jako na jatkách, řekl svědek masakru v Brodě
Střelec z Brodu vyjednával o rukojmích, i když už byli mrtví
Osm lidí se zachránilo útěkem zadním vchodem
Muž začal na hlídku pálit zpoza baru, museli povolat posily
Hrdina z Uherského Brodu: Vzal židli a přetáhl střelce, pak rukojmí utekli
S uherskobrodským vrahem se v osudný den setkal ve dveřích jiné restaurace i starosta
Útočník v restauraci střílel revolverem a pistolí, obě zbraně měl legálně
Trvalo to všechno strašně dlouho, popsal muž, který slyšel vraždění osmi nevinných lidí