Hlavní obsah
Dezinfekce prostor vlakového nádraží v čínském Wu-chanu. V sobotu ve městě po dlouhé době zastavil vlak. Foto: Stringer, Reuters

Wu-chan se otevřel světu, ve městě zastavil první vlak

Čínské velkoměsto Wu-chan, kde se na konci loňského roku poprvé objevil nový typ koronaviru, se v sobotu po více než dvouměsíční izolaci otevřelo světu. Krátce po půlnoci ve městě zastavil první vlak s hrstkou cestujících, informovala agentura AFP. Většinu nově příchozích tvořili obyvatelé Wu-chanu, kteří před uzavřením zůstali uvězněni za hranicemi města.

Dezinfekce prostor vlakového nádraží v čínském Wu-chanu. V sobotu ve městě po dlouhé době zastavil vlak. Foto: Stringer, Reuters
Wu-chan se otevřel světu, ve městě zastavil první vlak

„Když vlak vjížděl do stanice, s dcerou jsme byly nadšené,” uvádí 36letá žena, která kvůli uzavírce města deset týdnů neviděla svého manžela. Když se jejich dítě rozběhlo za otcem, žena se podle svých slov neubránila slzám.

Jedenáctimilionové město úřady uzavřely na konci ledna, od té doby do něj mohli vstoupit pouze zdravotníci nebo lidé přivážející zásoby. Úřady začaly přísná opatření postupně rušit tuto středu.

Cvičící muž na břehu řeky v čínském Wu-chanu

Foto: Stringer, Reuters

Bude ještě nějakou dobu trvat, než se Wu-chan úplně vymaní z izolace, poznamenává AFP. Obyvatelé musí ve městě zůstat do 8. dubna. Na stejné datum je plánované znovuotevření tamních letišť.

Uzavřená zůstávají i nadále obchodní centra a lidé v ulicích stále chodí v rouškách a vyhýbají se jeden druhému.

Příchozí se před vstupem do města musí zároveň podrobit zdravotní prohlídce, kontrole dokladů a otázkám ohledně předchozích cest.

První pacienti s tehdy novým koronavirem wuchanští lékaři zaznamenali v prosinci 2019. Ve městě se od té doby nakazilo přes 50 000 lidí, tedy valná většina z čínských 81 394 potvrzených případů nákazy, a nemoc Covid-19 si tam vyžádala 2538 obětí.

V uplynulých týdnech se však počet nově nakažených výrazně zpomalil, čínské úřady nyní Wu-chan považují za nízkorizikovou oblast. V zemi se v pátek nakazilo 54 lidí, všichni do Číny přijeli z jiných zemí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků