Hlavní obsah
Hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová Foto: Jan Handrejch, Právo

Vzniká český „Kochův institut“

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo přípravy na plánovanou reformu Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Přiblížit by se měl do budoucna respektovanému německému Institutu Roberta Kocha, který v zemi sehrál zásadní roli v řízení boje s epidemií. Na ministerstvu se proto ve středu sešla nově vzniklá desetičlenná expertní skupina.

Hlavní hygienička ČR Pavla Svrčinová Foto: Jan Handrejch, Právo
Vzniká český „Kochův institut“

Své místo v ní mají například ředitelka SZÚ Barbora Macková, epidemiolog a poradce ministra Rastislav Maďar, vedoucí skupiny MeSES a epidemiolog Petr Smejkal, exnáměstkyně ministra Alena Šteflová, zástupce WHO v Česku Srdan Matič nebo hlavní hygienička Pavla Svrčinová.

„Ochrana veřejného zdraví je oblastí, která potřebuje modernizovat. Proto jsem vytvořil pracovní skupinu složenou z expertů, která připraví koncept reformy těchto institucí,“ sdělil šéf resortu Adam Vojtěch (za ANO).

Skupina má připravit koncepci reformy současného systému ochrany zdraví, o který se bude moci stát opřít nejen při krizových situacích. Modernizace by se měla týkat například digitalizace procesů, efektivního krizového řízení a větší centralizace řízení hygienických stanic. Zanalyzovat by měla skupina i průběh pandemie a určit, co chybělo nebo nefungovalo, a věnovat se také ochraně zdraví v rámci životního a pracovního prostředí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků