Hlavní obsah
Senzory sledují teplotu pacientů na infekčním oddělení Nemocnice Prostějov nepřetržitě. Foto: Nemocnice Prostějov

Teplotu pacientů sledují v Prostějově nově nepřetržitě

Unikátní technologii k měření tělesné teploty začali jako první v republice využívat na infekčním oddělení Nemocnice Prostějov. Smart teplotní senzor má pacient připevněn přímo na těle, takže měření teploty probíhá nepřetržitě v reálném čase. Senzor je vhodný i pro kojence, nezpůsobuje podráždění kůže, alergie a není toxický.

Senzory sledují teplotu pacientů na infekčním oddělení Nemocnice Prostějov nepřetržitě. Foto: Nemocnice Prostějov
Teplotu pacientů sledují v Prostějově nově nepřetržitě

„Senzor lze umístit na jakoukoli část těla a je možné jej sterilizovat a využívat opakovaně,“ uvedl Josef Hrabal, ředitel společnosti ALIS Tech, která senzory vyvinula v reakci na epidemiologickou situaci.

„Mimořádná situace spojená s šířením covid-19 byla pro náš tým v čele s vývojáři impulzem pro vytvoření inovativního on-line řešení, které zdravotníkům usnadní měření tělesné teploty. Jako prostějovskou firmu nás velmi těší, že můžeme technologii jako první nabídnout právě Nemocnici Prostějov,“ uvedl Josef Hrabal.

„Senzory využíváme především na pokojích, kde leží pacienti se závažnějším průběhem onemocnění. U nich potřebujeme monitorovat tělesnou teplotu průběžně několikrát denně,“ uvedl primář infekčního oddělení Nemocnice Prostějov Zdeněk Prokeš.

Měření tělesné teploty je jedním z velmi důležitých klinických parametrů pacienta. „V poslední době nebylo měření teploty u některých lékařů bráno zcela vážně. Avšak pro nás infektology zůstává tento parametr stěžejní. Nejvíce si cením přesnosti měření, kdy garantovaná přesnost na 0,05 stupně Celsia je až neuvěřitelná,“ doplnil primář Prokeš.

„Díky novince jsme v reálném čase informováni o stavu pacienta a můžeme okamžitě zareagovat na teplotní výkyvy. Zdravotní sestry už nemusejí za pacienty několikrát denně chodit kvůli měření teploty, neboť aktuální data vidíme přímo na našich počítačích. To je plus jak pro pacienty, kteří nejsou tak často vyrušováni a mohou v klidu odpočívat na lůžku, tak pro personál, neboť každý vstup na infekční pokoj je spojen s náročným oblékáním ochranných pomůcek,“ vysvětlil primář Prokeš s tím, že díky moderní technologii se minimalizuje riziko nákazy personálu.

Teplotní křivka je pro lékaře zásadní nejen u onemocnění covid-19, ale i u dalších infekčních onemocnění. Moderní software umožní zdravotníkům sledovat nejen její aktuální hodnoty, ale data jsou také ukládána a později mohou být pomocí speciálního softwaru analyzována. Součástí on-line měření je také jednoduchá aplikace, navržená přesně dle potřeb zdravotnického týmu.

Pomocí čtecího zařízení, umístěného v každém nemocničním pokoji, personál získává nejen aktuální data o hodnotách teploty, ale i polohu pacienta pro možnost okamžitého podání pomoci v reakci na zvýšené hodnoty.

„Moderní systém sledování teploty pomocí senzorů najde vzhledem ke všem uvedeným výhodám uplatnění na všech odděleních, která pečují o pacienty se závažnými stavy, především na odděleních ARO, JIP a dětských odděleních. Jsme velmi rádi, že právě Nemocnice Prostějov mohla být prvním zařízením v republice, kde se tato technologie zavedla,“ uzavřela ředitelka Nemocnice Prostějov Marie Marsová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků