Hlavní obsah
Poslanec za ANO a vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička. Foto: Petr Hloušek, Právo

Šéf Národní sportovní agentury požádal Babiše o očkování 6000 reprezentantů

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička požádal premiéra Andreje Babiše (ANO) o zařazení českých reprezentantů do vládní strategie očkování proti koronaviru. Na Twitteru v pátek uvedl, že má jít o 6000 osob. Zároveň ujistil, že respektuje priority rizikových skupin.

Poslanec za ANO a vládní zmocněnec pro sport Milan Hnilička. Foto: Petr Hloušek, Právo
Šéf Národní sportovní agentury požádal Babiše o očkování 6000 reprezentantů

„Dnes jsem odeslal panu premiérovi žádost o zařazení očkování reprezentantů do očkovací strategie ČR s důrazem na respektování priorit rizikových skupin,” napsal na Twitter Hnilička.

S požadavkem na co nejrychlejší vakcinaci sportovců a dalších členů olympijské výpravy, až to bude v následujících měsících možné, přišel dříve Český olympijský výbor.

V pondělí na to pak reagoval ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). „Já o tomto požadavku vím, zatím jsme takové rozhodnutí neučinili,” řekl na dotaz po jednání vlády.

S profesionálním sportem je spojené časté cestování, které může být bez očkování problematické. Vakcína by rovněž znamenala ochranu před případnou nákazou. Česko se ale stejně jako jiné státy Evropské unie zatím potýká s nedostatkem očkovacích látek. K dispozici v současné době nejsou ani dávky pro všechny lidi z rizikových skupin.

Protekční vakcína pro tenistku 

Kvůli přednostnímu očkování schytala v minulých dnech kritiku bývalá slovenská tenistka Dominika Cibulková. Její případ přednostního očkování dokonce na Slovensku vyústil ve změnu zákona. Pokud zdravotnické zařízení nově poruší stanovené pořadí, bude mu hrozit pokuta až 10 tisíc eur (262 tisíc korun).

Po přednostním očkování tak Cibulková začala pomáhat v jedné z bratislavských nemocnic jako pomocná síla při testování lidí na koronavirus. Za to, že dostala vakcínu mimo pořadí, se také několikrát omluvila.

Kromě Cibulkové dostali přednostně vakcínu také další slovenští sportovci, členové slovenského čtyřkajaku. „Přednostní očkování nám zajistilo ministerstvo vnitra, protože jsme členy sportovního centra policie. Příští měsíc chceme odjet na soustředění do Kalifornie, které je pro nás klíčové v přípravě na olympiádu v Tokiu. Kdybychom nebyli očkováni, mohli by nám dělat problémy a nechceme riskovat, že nás odmítnou,“ řekl kajakář Erik Vlček.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků