Hlavní obsah
Pravidla pro nošení roušek se na Slovensku mění. Ilustrační foto. Foto: Petr Horník, Právo

Roušky nepomáhají tak, jak bychom si představovali, říká WHO

Světová zdravotnická organizace (WHO) nadále doporučuje, aby roušky a respirátory jako ochranu před koronavirem nosili především zdravotníci a nakažení, uvedla koordinátorka organizace Dorit Nitzanová. Zároveň dodala, že roušky nepomáhají tak, jak si WHO představovala. Česko je jednou ze zemí, kde je nošení roušek na veřejnosti povinné.

Pravidla pro nošení roušek se na Slovensku mění. Ilustrační foto. Foto: Petr Horník, Právo
Roušky nepomáhají tak, jak bychom si představovali, říká WHO

„Nadále doporučujeme zdravotníkům, těm, kteří pečují o nemocné, a nemocným, aby roušku nosili,“ řekla Nitzanová. „Pokud je roušek dostatek, může je veřejnost nosit. Zároveň upozorňujeme, že veřejnost musí být obeznámena s tím, že roušky nejsou jedinou ochranou, nutné je dodržování celého souboru opatření, jako je sociální odstup a dodržování opatření vydaných úřady,“ zdůraznila.

Nitzanová poznamenala, že roušky nejsou jediným a soběstačným nástrojem ochrany, ale pouze doplňkem. „Nepomáhají tak, jak bychom si představovali,“ dodala. Konkrétnější nebyla.

Na počátku dubna se WHO postavila proti tomu, aby veřejnost používala profesionální ochranné pomůcky včetně profesionálních roušek a respirátorů. Šéf organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus to zdůvodnil tím, že lékařské roušky a respirátory by měly být přednostně vyhrazeny zdravotníkům v první linii boje s koronavirovou pandemií.

WHO následně vydala podrobné pokyny k používání roušek. Zároveň tehdy zdůraznila, že nejsou důkazy, že nošení roušek jakéhokoli typu zdravými lidmi v širší komunitě je prevencí nákazy. V lidech navíc podle WHO mohou vyvolávat falešný pocit bezpečí a tendence podcenit jiná ochranná opatření.

Některé státy ponechávají nošení roušek na úvaze veřejnosti, jiné, jako například Rakousko, nařídily jejich používání v hromadné dopravě či při nakupování. Česko se až na výjimky vydalo cestou všeobecného používání roušek na veřejnosti.

Průzkum společnosti Nielsen Admosphere, který byl zveřejněn před týdnem, ukazuje, že sedmdesát procent Čechů považuje roušky za smysluplné preventivní opatření. Jako neúčinné ho vidí 22 procent lidí a osm procent veřejnosti si není jistých.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků