Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Agustin Marcarian, Reuters

Rakousko jedná s Ruskem o dodávce milionu vakcín Sputnik V

Rakousko jedná s Ruskem o dodávkách milionu vakcín Sputnik V. Podmínkou je, aby se očkovací látka ukázala jako účinná a bezpečná, napsala agentura APA. Očkovací preparát nemá schválení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která jej momentálně stále posuzuje.

Ilustrační foto Foto: Agustin Marcarian, Reuters
Rakousko jedná s Ruskem o dodávce milionu vakcín Sputnik V

Úřad rakouského kancléře uvedl, že byla podepsána dohoda o mlčenlivosti ohledně výměny dokumentů spojených s možnými dodávkami ruské vakcíny do země. Uvedl také, že Moskva nabídla dodávky 300 tisíc vakcín v dubnu, 500 tisíc v květnu a 200 tisíc začátkem června. Konečné rozhodnutí o koupi ruské očkovací látky ale zatím ve Vídni nepadlo.

Kancléř Sebastian Kurz koncem února telefonicky hovořil o možných dodávkách vakcín Sputnik V do Rakouska s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a později i s Kirillem Dmitrijevem, ředitelem ruského Fondu přímých investic (RDIF) zodpovědného za distribuci vakcín.

Ministr zdravotnictví Rudolf Anschober dnes uvedl, že se „v současné době zkoumají všechny možnosti“, jak obyvatelstvu co nejrychleji umožnit přístup k co největšímu počtu otestovaných vakcín. „Jedna věc je jasná: každá vakcína použitá v Rakousku musí být účinná a bezpečná,“ řekl ministr.

Kancléř dosud uváděl, že předpokladem pro uskutečnění dodávek do Rakouska je schválení ruské vakcíny evropskou lékovou agenturou. V nejnovějším stanovisku uvedl, že by dodávky vakcín neměly být posuzovány s „geopolitickými klapkami na očích“. „Jediné, co se smí počítat, je účinnost a bezpečnost očkovací látky, nikoliv země původu,“ dodal.

„Když Rakousko dostane dodatečný milion dávek vakcín, bude možné se dříve vrátit k normalitě a budeme moci zachránit mnoho lidských životů a pracovních míst,“ uvedl Kurz.

Kancléř dříve tento měsíc ostře kritizoval systém přidělování covidových vakcín v rámci Evropské unie, který podle něj není spravedlivý. Tvrdí, že určité státy získají dostatečný počet očkovacích látek k imunizaci celého svého obyvatelstva již v květnu, zatímco jiné až koncem léta či na podzim. Jako příčinu označil postranní jednání, při němž členské země uzavíraly dodatečné dohody s farmaceutickými firmami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků