Hlavní obsah
 

Vyzývám vás k odvaze, prohlásil Zeman. Poděkoval Číně

Prezident Miloš Zeman ve středu natočil projev, ve čtvrtek v 19:25 ho odvysílala TV Prima. Zeman byl některými politiky kritizován, že v současné krizové situaci zatím nevystoupil a nepronesl žádný proslov, který by lidi uklidnil. Nyní vyzval občany k odvaze a poděkoval Číně za dodávky zdravotnických prostředků.

 
Vyzývám vás k odvaze, prohlásil Zeman. Poděkoval Číně

Zeman připomněl, že před čtrnácti dny vydal k epidemii koronaviru veřejné prohlášení, ve kterém podpořil vládu v jejích opatřeních a varoval před panikou. „Od té doby se stalo to, že počet nakažených se výrazně zvýšil a nelze v nejbližších dnech vyloučit ani první smrtelné případy. Na druhé straně jsou už i první případy uzdravených,” konstatoval prezident.

Vyzval lidi, aby se vyhnuli dvěma extrémům. „Ten první spočívá v tom, že tuto epidemii budete zlehčovat. Například jakýsi divadelní principál zcela nedávno prohlásil, že koronavirus je jenom lehká chřipka, a kritizoval opatření vlády,” prohlásil Zeman.

Měl na mysli herce a principála soukromého pražského Divadla Na Jezerce Jana Hrušínského. Ten 10. března vládu nařkl z likvidace tisíce malých fungujících firem a všeho nepohodlného. Za svá slova se již omluvil.

„Ten druhý extrém pak spočívá v tom, že propadnete panice a strachu. Už minule jsem říkal, že strach nás oslabuje, a chtěl bych vás proto vyzvat k odvaze,” uvedl prezident.

Prezident prý mluvil se současným i bývalým ministrem zdravotnictví a dozvěděl se, že největším problémem je výrazný nedostatek zdravotnických prostředků.

„Chtěl bych proto poděkovat Čínské lidové republice, která nám jako jediná země pomohla v dodávce těchto prostředků. Poslali jsme sedm letadel Travel Service do Číny, pokud jsem správně informován, první dodávka testovacích přípravků již dorazila do České republiky a k dispozici je i letadlo Ruslan, velkokapacitní letadlo, které tuto pomoc bude zajišťovat v budoucnosti,” sdělil prezident.

Zeman naopak zkritizoval opozici. Vyzval ji k tomu, aby podporovala opatření vlády. „Pokud toho není schopna, tak aby alespoň po dobu karantény mlčela,” řekl národu prezident.

Ocenil spontánní aktivity dobrovolníků, kteří pomáhají důchodcům nebo rodinám s dětmi, které nemá kdo hlídat, chválil i pomoc mediků v nemocnicích.

„Přál bych vám, abychom se měli rádi, abychom k sobě byli laskaví a vstřícní, abychom pomáhali jeden druhému a abychom dokázali v této těžké době svoji lidskost,” prohlásil v závěru prezident.

Projev, který natočil ve středu na zámku v Lánech, měl asi sedm minut. Zeman se doposud vyjadřoval jen prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka na sociálních sítích.

Ovčáček na Twitter například napsal, že podporuje vládní opatření proti šíření nového koronaviru a vyzývá lidi k dodržování nařízení vlády. Není podle něj čas na sobectví, smlouvání a handrkování. Všichni musí projevit bezpodmínečnou solidaritu

Prezidenta před pár dny kritizoval například poslanec Václav Klaus ml. „V dnešních dnech mi velmi chybí nějaké státnické vystoupení (třeba prezidenta) k situaci – slova uklidnění, povzbuzení, naděje a síly,“ komentoval Klaus ml.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků