Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Roman Prymula Foto: Petr Horník, Právo

Prymula zpochybnil svůj vlastní výrok o registraci v restauracích

Ministr zdravotnictví Roman Prymula (ANO) ve čtvrtek při sněmovních interpelacích řekl, že se plánuje opatření, při kterém by se lidé v restauracích registrovali, aby se usnadnilo trasování. Téhož večera pak na Twitteru svůj vlastní výrok zpochybnil, když napsal, že pravděpodobnost zavedení takového opatření jen mezi 10 až 15 procenty.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula Foto: Petr Horník, Právo
Prymula zpochybnil svůj vlastní výrok o registraci v restauracích

„Plánujeme opatření, že lidé, kteří budou chodit do restaurací, se tam zapíší, tak jak je to třeba v Německu,“ uvedl Prymula, který reagoval na ústní interpelaci pirátského poslance Ondřeje Profanta.

Podle ministra tento krok pomůže zároveň hygienikům při trasování v systému chytré karantény, která je v současnosti kvůli vysokým denním nárůstům za hranicí svých kapacit. Systém je účinný kolem 500 nových přírůstků denně, což v posledních dnech Česko několikanásobně překračuje. „Musíme udělat to zabrždění a pak se vrátit k důslednému dodržování chytré karantény,” dodal.

Večer ale Prymula na Twitteru napsal, že pravděpodobnost, že opatření bude zavedeno, je malá. „Nikdo neřekl, že bude registrace v restauracích zavedena, je to jen teoretické opatření, pravděpodobnost asi 10–15 %. Je to jen bouře ve sklenici vody,” napsal Prymula.

Co konkrétně řekl ministr Prymula ve Sněmovně
Plánujeme podobná opatření, která jste tady zmínil v tom slova smyslu, že lidé, kteří budou chodit do restaurací, se tam zapíší tak, jako to je třeba v Německu. Je to věc, která výrazně umožní potom trasování v případě právě zapojení chytré karantény. Ten problém, který v tuto chvíli máme, je, že chytrá karanténa je poměrně efektivní na počtech někde do 300, do 500. Pokud jsme na počtech, které se týkají až 3 000, tak už ta její efektivita skutečně klesá a máme tady komunitní šíření, kde chytrá karanténa je podstatně méně účinná.
Zdroj: Poslanecká sněmovna

Ke zlepšení situace a dohledávání kontaktů má pomoci také aplikace eRouška. Tu si podle Prymuly doposud nainstalovalo zhruba 560 tisíc lidí a nyní se připravuje „masivní” kampaň, aby se aplikace dostala k ještě více lidem.

V Německu platí v restauracích povinnost pro zákazníky nechat na sebe telefonní spojení pro případ, že by se v podniku objevil koronavirus. To umožní hygienikům trasovat i případnému nakaženému jedinci neznámé lidi, kteří v tentýž čas taktéž pobývali v daném zařízení.

Nařízení platí i ve Vídni

Nařízení, podle kterého se musí návštěvníci pohostinských zařízení povinně registrovat, platí od pondělí také v rakouském hlavním městě Vídni. Hostinští mají povinnost předložit hostům formulář pro zanesení osobních údajů. Každý host dostane svůj formulář, návštěvníci podniků tak nemohou vyčíst, kdo v daný den lokál také navštívil.

Provozovatelé restaurací mají formuláře následně uschovat po čtyři týdny. Úřady do nich budou moci nahlédnout jen v případě výskytu nákazy. Restauratéři, kteří odmítnou formuláře předkládat, musí počítat s pokutami.

V ČR je nyní omezen provoz restaurací na 6:00 až 22:00. U jednoho stolu může sedět maximálně šest osob.

Anketa
Jste ochotní nechat si registrovat osobní údaje při návštěvě hospody či restaurace?
Ano
22.8 %
Ne
77.2 %
Celkem hlasovalo 14402 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků