Hlavní obsah
Lothar Wieler, prezident Institutu Roberta Kocha Foto: Michele Tantussi, Reuters

Pandemie koronaviru může trvat dva roky, varoval německý vědec

Německý Ústav Roberta Kocha (RKI)pro kontrolu a prevenci nemocí zvýšil v úterý stupeň varování před nemocí Covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru Sars-CoV-2. Prezident ústavu Lothar Wieler prohlásil, že hrozba pro německou populaci je vysoká. Podle něj je realistické předpokládat, že pandemie potrvá dva roky, uvedl týdeník Focus.

Lothar Wieler, prezident Institutu Roberta Kocha Foto: Michele Tantussi, Reuters
Pandemie koronaviru může trvat dva roky, varoval německý vědec

„Předpokládáme a řekli jsme to vícekrát, že od této chvíle to potrvá dva roky, než pandemie zmizí ze světa. Víme, že pandemie probíhají ve vlnách. Ale jak rychlé budou ty vlny a kdy se na světě nakazí 60 až 70 procent lidí, to může trvat roky. Bude záležet na tom, kdy budeme moci použít vakcínu,” řekl Wieler.

Alfou omegou je, aby se přerušil přenos infekce. „Musíme učinit vše, abychom přerušili jakýkoli možný přenos infekce,” zdůraznil Wieler. Podle něj totiž nelze počítat s očkovací látkou dříve než na jaře příštího roku. A i když už vakcína bude k dispozici, stejně nebudou všichni očkovaní. „Máme silnou imunitu, neboť 99 procent lidí přežije,“ řekl. Z tohoto vyjádření plyne, že odhaduje smrtnost (tedy procento mrtvých z nakažených) mezi obyvateli Německa na jednoprocentní. Zatím ale není jasné, jaká bude úmrtnost.

Wieler srovnal koronavirus s virem chřipky, kdy se ne u každého nakaženého projeví symptomy a onemocní. Přesto nepočítá s rychlým koncem nemoci. „Rozhodně mluvíme o měsících, ale předpokládáme, že půjde o časový úsek dvou let,“ zopakoval svůj odhad.

„Musíme vycházet z toho, že počet případů je výrazně vyšší, než o kolika Institut Roberta Kocha ví,” řekl Wieler.

Deník Bild, který bilanci sestavuje podle hlášení ministerstev zdravotnictví jednotlivých německých spolkových zemí, dopoledne evidoval 7222 infikovaných, z nichž 17 zemřelo. Bild rovněž podle ČTK napsal, že 67 lidí se již z nákazy vyléčilo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků