Hlavní obsah
Testování na koronavirus Foto: Benoit Tessier, Reuters

Nemocnice v Bangladéši vydaly tisíce falešných negativních testů, majitel prchal přestrojený za ženu

Tisíce falešných osvědčení o negativních výsledcích na koronavirus vydaly podle vyšetřovatelů dvě soukromé bangladéšské nemocnice. Pacienty přitom většinou nikdo ani netestoval. Majitele klinik Mohamada Šaheda dopadli policisté po devítidenním pátrání na hranici s Indií. Celkem bylo v případu zatčeno 12 lidí.

Testování na koronavirus Foto: Benoit Tessier, Reuters
Nemocnice v Bangladéši vydaly tisíce falešných negativních testů, majitel prchal přestrojený za ženu

Šahed se pokusil hranice překročit v přestrojení za ženu oděnou v burce, uvedla stanice Al-Džazíra.

„V jeho nemocnicích vydali 10 500 osvědčení o výsledcích testů na koronavirus. Provedli jich ale jen 4200, zbylých 6300 případů ani netestovali,“ oznámila policie. Šaheda stíhá také za to, že si účtoval péči, kterou měly jeho kliniky podle dohody s vládou poskytovat zdarma.

Kvůli vydávání falešných výsledků testů na koronavirus byl v metropoli Dháce zatčen i známý manželský lékařský pár.

S osvědčením do Evropy 

Bangladéš s více než 161 miliony obyvatel celkem eviduje přes 196 tisíc případů infekce a zhruba 2500 úmrtí pacientů s koronavirem. Ve světle zpráv o falšování testů ale statistiky budí pochybnosti.

V Itálii, kde je početná komunita Bangladéšanů, byly zaznamenány případy, kdy nakažení příchozí pracovníci z této země přijeli s potvrzením o negativním výsledku testu, připustil zástupce organizace OKUP zasazující se za práva gastarbeiterů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků