Hlavní obsah
Testování vakcíny proti koronaviru Foto: Dado Ruvic, Reuters

Jedna vakcína nebude proti koronaviru stačit, varuje vědec

Vědci z celého světa se snaží vyvinout vakcínu, která by proti nemoci covid-19 byla účinná. Jen jeden typ však podle virologa Tonyho Cunninghama z univerzity v Sydney nebude stačit k tomu, aby ochránil celou populaci, uvedl Daily Mail. Nový typ koronaviru připravil o život téměř 260 tisíc lidí.

Testování vakcíny proti koronaviru Foto: Dado Ruvic, Reuters
Jedna vakcína nebude proti koronaviru stačit, varuje vědec

Cunningam, který se ve světě vědy proslavil výzkumem imunobiologie HIV a herpetických virů, tvrdí, že jakákoli budoucí vakcína by měla být přizpůsobena různým věkovým skupinám. Obavu vyslovil o seniory, kteří by vůči viru SARS-CoV-2 nadále zůstali zranitelní.

„Obávám se, že mohou zůstat v ohrožení. Souběžně bychom měli vyrábět vakcíny zaměřené na starší populaci,“ řekl v rozhovoru pro Americkou akademii pediatrů. Vývoj vakcíny bude podle Cunningama složitější a potrvá déle.

Australský vědec také připomněl, že vakcíny „šité na míru“, například proti chřipce, nejsou ve světě neobvyklé.

Názory na to, jak dlouho se bude čekat na očkovací látku proti koronaviru, se liší. Celosvětově zatím spustilo testování pět z necelé stovky týmů, které na vývoji vakcíny pracují. Rychlost vývoje však vyvolává obavy o účinnost a bezpečnost očkovací látky.

Speciální vyslanec Světové zdravotnické organizace David Nabarro dokonce řekl, že „vývoj by mohl trvat celé roky a není vůbec jisté, zda bude úspěšný“.

Na celém světě bylo dosud potvrzeno přes 3,7 milionu případů nákazy nemocí covid-19, kterou nový koronavirus způsobuje. Přes 258 tisíc lidí zemřelo, uzdravených je přes 1,2 milionu. V České republice bylo ve středu ráno celkem 7899 případů, 258 úmrtí a 4017 uzdravených.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků