Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: China Daily, Reuters

Hygienici v Brně nemají po kyberútoku výsledky testů na koronavirus

Kvůli kyberútoku na Fakultní nemocnici Brno nemají krajští hygienici výsledky desítek testů na koronavirus, které prováděli ve středu a ve čtvrtek a měly být hotové v pátek. Po jednání bezpečnostní rady kraje to uvedla Renata Ciupek z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

Ilustrační foto Foto: China Daily, Reuters
Hygienici v Brně nemají po kyberútoku výsledky testů na koronavirus

„Dva dny nemáme informace o výsledcích testů. Důvody jsou dva. Jednak odběrová sanitka nejprve musí posbírat všechny vzorky a teprve potom je hromadně předává k analýze. A druhým faktorem je kybernetický útok na FN Brno, kvůli kterému k nám souhrnná informace o výsledcích desítek testů nedošla,” uvedla Ciupek.

Dodala, že informace o pozitivních výsledcích hygienici dostávají přednostně telefonem, souhrn desítek výsledků ale chodí elektronickou poštou. Jejich doručení Ciupek očekává v průběhu pátečního večera.

Na páteční schůzce na krajském úřadě se všichni ředitelé nemocnic v kraji domluvili, že pozastaví naplánované operace, aby měli kapacity přijímat případy místo FN Brno postižené kyberútokem. Ta nemůže elektronicky odesílat výsledky vyšetření na jednotlivá oddělení, zatím tedy všechny akutní případy cestují do ostatních nemocnic.

„Výjimkou jsou infarkty, které odbavit můžeme. Navíc s Fakultní nemocnicí u svaté Anny jsme se domluvili, že pokud by nestačila jejich lůžková kapacita pro akutní případy, přemístili by ty pacienty, kteří už nepotřebují žádná vyšetření, k nám,” řekl náměstek ředitele FN Brno Ondřej Ludka.

Kyberútok postihl FN Brno v noci na pátek asi kolem 2:00. V současnosti se nemocnice může postarat o své stávající pacienty, nakonec žádné nemusela přesouvat jinam. Příjem nových, zejména akutních případů je ale zastaven.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků