Hlavní obsah
Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus Foto: Denis Balibouse, Reuters

Epidemie v západní Evropě dosáhla vrcholu, jinde ale sílí, říká šéf WHO

Epidemie nemoci covid-19 v západní Evropě se zdá být stabilní či na ústupu. Nebezpečný trend nárůstu v počtu případů nákazy je naopak patrný ve východní Evropě, v Africe a v Latinské Americe. Ve středu to prohlásil šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, podle něhož bude cesta k vítězství nad koronavirem ještě dlouhá.

Generální ředitel WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus Foto: Denis Balibouse, Reuters
Epidemie v západní Evropě dosáhla vrcholu, jinde ale sílí, říká šéf WHO

"Většina epidemie v západní Evropě se zdá být stabilní či ustupuje. Znepokojivé trendy vidíme v Africe, ve Střední a Jižní Americe a ve východní Evropě, ačkoli počty (případů nákazy) jsou tam nízké," řekl Tedros novinářům na virtuální tiskové konferenci.

"Většina zemí je stále v úvodní fázi pandemie," dodal.

"Některé (země), které byly pandemií zasaženy v počáteční etapě, nyní zažívají opětovný nárůst případů nákazy," uvedl Tedros. "Prvotní zjištění ukazují, že většina světové populace je nadále náchylná k nákaze. To znamená, že epidemie může snadno znovu propuknout."

Neradujme se předčasně

Šéf WHO varoval rovněž před tím, aby lidstvo podlehlo pocitu sebeuspokojení ze zvládnutí situace. "Lidé pochopitelně chtějí žít jako předtím (...), ale svět nebude ani se nemůže vrátit k takové podobě, jakou míval. Musí vzniknout 'nová normalita', svět zdravější, bezpečnější a lépe připravený."

Podle WHO se celosvětově nakazilo koronavirem bezmála 2,5 milionu lidí a přibližně 169 000 lidí s nemocí covid-19 způsobenou koronavirem zemřelo. Americká Univerzita Johnse Hopkinse, která pandemii globálně monitoruje, aktuálně uvádí více než 2,6 milionu infikovaných a přes 180 000 obětí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků