Hlavní obsah
Vaši nemovitost dokáže zničit velká voda nebo i tornádo, jak jsme viděli na jižní Moravě Foto: Kooperativa

Polovina Čechů neví, jak má pojištěný svůj dům

Pojištění střechy nad hlavou je klíčová věc. Bohužel stále existuje až 40 % nemovitostí, které nejsou vůbec pojištěny. Zároveň neustále rostou ceny stavebních prací a některé materiály zdražily za poslední roky i na dvojnásobek. Kooperativa spolu s agenturou IPSOS v září zkoumala, jak k těmto alarmujícím skutečnostem přistupuje česká veřejnost.

Vaši nemovitost dokáže zničit velká voda nebo i tornádo, jak jsme viděli na jižní Moravě Foto: Kooperativa
Polovina Čechů neví, jak má pojištěný svůj dům

Z výzkumu vyplývá, že řada smluv neodpovídá potřebám klientů, tedy především dostatečnou výší pojistné částky. Asi nejvýraznější zjištěnou skutečností je, že 41 % populace České republiky neví, na jakou hodnotu má pojištěnou svou nemovitost. Méně než polovina respondentů (42 %) si navíc v posledních 5 letech aktualizovala svou pojistnou smlouvu. Přitom intuitivně tady veřejnost problém tuší, protože jen 23 % dotázaných se domnívá, že by se jejich nemovitost dala dnes znovu vybudovat za stejnou částku. Kooperativa tento reprezentativní výzkum realizovala s agenturou IPSOS na reprezentativním vzorku 525 majitelů nemovitostí (bytů a domů) ve věku 25-75 let. „Naše zkušenosti ukazují, že někteří klienti nemají svůj majetek pojištěním dostatečně chráněn a svou smlouvu o pojištění nemovitosti řadu let neaktualizují. Nevyužívají bohužel ani nabídku tzv. automatické „indexace“, tedy valorizace pojistné částky nemovitosti a pojistného v závislosti na skutečném inflačním vývoji,“ osvětluje situaci člen představenstva Kooperativy Filip Král.

Pojištění nemovitosti

Foto: Kooperativa

Řadě nemovitostí pak hrozí kvůli příliš nízké pojistné částce sankce za značné podpojištění. „Nízké pojistné částky, které neodpovídají skutečně hodnotě majetku, mohou způsobit problém i při řešení menších škod. V těchto případech má pojišťovna právo snížit pojistné plnění ve stejném poměru, v jakém je pojistná částka ke skutečné hodnotě nemovitosti. Tedy jde-li o tzv. podpojištění v řádu 50 % (např. budova v hodnotě 5 milionů Kč je pojištěna pouze na 2,5 milionu Kč), vyplatí pojišťovna i při menší škodě pouze poloviční pojistné plnění. V případě pojištění občanského majetku od Kooperativy však platí, že pokud klient neodmítnete námi nabízenou indexaci, problematika podpojištění se jej netýká a nebudeme krátit pojistné plnění v případě velké, ale ani malé škody,“ vysvětluje člen představenstva Martin Laur.

Nejlepší pro klienty samozřejmě je vše vyřešit se svým pojišťovacím poradcem a obchodní služba Kooperativy tyto věci intenzivně řeší. „Většina pojišťoven a jejich partnerů je nyní velmi aktivní, a navíc obchodní zástupci mají ve svých standardech návštěvu klienta v pravidelných intervalech, smluvní zástupce pojišťovny nejlépe pomůže s dobrým nastavením pojištění. Není-li si ale klient jistý, měl by kontaktovat svoji pojišťovnu − mailem, telefonicky, na pobočce, prostě jakkoli. Je důležité věnovat pojištění trochu času a mít tak do budoucna klid a jistotu, že je někdo, kdo pomůže. Kooperativa klientům může rovnou nabídnout přechod na zcela nový a moderní produkt pojištění majetku, který přináší řadu výhod – především kvalitnější rozsah pojistné ochrany (nová pojistná nebezpečí a vyšší limity plnění) a další výhody jako asistenční služby,“ zdůrazňuje členka představenstva Eva Poláchová.

Vaši nemovitost dokáže zničit velká voda nebo i tornádo, jak jsme viděli na jižní Moravě

Foto: Kooperativa

Problémem je také značný růst cen ve stavebnictví, který problém nedostatečných pojistných částek dále prohlubuje. Potvrzují to i odborníci z oboru, které jsme dotázali. „Meziroční růst cen materiálových vstupů stavební výroby se po několika letech kolísání mezi stagnací a 5 % letos postupně zrychlil až na srpnových 16 %. U cen stavebních prací došlo letos taktéž k urychlení,“ uvedl Michal Skořepa, ekonom České spořitelny. „Ze závěrů naší kvartální analýzy českého stavebnictví Q3/2021 vyplývá, že meziroční zdražení staveb je v průměru až o 19 % vlivem dražšího stavebního materiálu,“ potvrzuje Michal Vacek, ředitel společnosti CEEC Research, která zpracovává datové analýzy týkající se stavebnictví, projekce a developerského trhu. Josef Beneš, jednatel společnosti Stavario doplňuje, že nestoupla jen cena stavebních materiálů, ale ruku v ruce s tím roste i cena práce a dopravy. „Komodity opravdu někde stouply i na čtyřnásobek, někde ,,jen“ v řádu desítek procent. Meziroční růst cen za rok 2021 pak odhaduji určitě kolem 20 %.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Výběr článků