Hlavní obsah
Zmrzlý mobilní dům - 1. místo v kategorii Wide Angle a celkový vítěz (Antarktida) Foto: © Greg Lecoeur/UPY 2020

Podvodní fotografie roku vyrazí dech každému suchozemci

Každoroční klání o nejkrásnější fotografii pořízenou pod hladinou zná své další vítěze. V 55. ročníku soutěže Underwater Photographer of the Year 2020 (UPY2020) se nejvýše umístily snímky nevídaného lachtaního baletu či chobotnice hrající si s fotbalovým míčem.

Zmrzlý mobilní dům - 1. místo v kategorii Wide Angle a celkový vítěz (Antarktida) Foto: © Greg Lecoeur/UPY 2020
Podvodní fotografie roku vyrazí dech každému suchozemci

Do letošního ročníku mohli lidé posílat své příspěvky do října loňského roku, na konci února byly vyhlášeny výsledky v celkem třinácti kategoriích. V soutěži se sešlo přes 5500 snímků ze 70 zemí světa. O umístění rozhodovala tříčlenná porota složená z profesionálních fotografů Petera Rowlandse, Martina Edge a Alexe Mustarda.

Absolutní vítěz

Porotce nejvíce uchvátil snímek francouzského fotografa Grega Lecouera s názvem „Zmrzlý mobilní dům“. Rodákovi z Nice se podařilo u Antarktidy zastihnout skupinu tuleňů krabožravých u kusu plovoucí kry. „Kry jsou jako masivní a záhadné habitaty. Je málo známo, jak moc se životu v těchto ‚mobilních domovech‘ daří,“ napsal fotograf.

„Pohyb tuleňů a éterický povrch ledové kry nás vtahuje do obrazu a bere na cestu do ledových vod Antarktidy,“ uvedl šéf poroty Alex Mustard. Snímek rovněž vyhrál i kategorii s názvem „Wide angle“.

Kategorie Ochrana života v moři

Mořské ekosystémy činností člověka čím dál tím víc trpí, proto tato kategorie vzbudila zřejmě největší pozornost. Vítězem se stal snímek „Poslední úsvit, poslední nadechnutí”, jehož autorem je Ital Pasquale Vassallo. Fotografii pořídil nedaleko své rodné Neapole a jsou na ní zachyceny poslední okamžiky malého tuňáka uloveného rybáři.

Poslední úsvit, poslední nadechnutí - 1. místo v kategorii Ochrana života v moři (Itálie)

Foto: © Pasqualle Vassallo/UPY 2020

„Tuhle zimu jsem doprovázel místní rybáře. Potápěl jsem se za úsvitu a sledoval sítě, jež jsou vytahovány z hlubin na palubu a ve kterých jsou mrtví a umírající živočichové, tak jako tento malý tuňák lapající po dechu,“ uvedl Vassallo.

„Pokud jeden obraz vydá za tisíce slov, pak skvělý obraz vyvolá tisíce otázek. Oceán čelí mnoha hrozbám, včetně změny klimatu, přemíry rybaření a plastového odpadu. Mnoho z toho, co se ve vodě děje, zůstává skryto, takovéto silné fotografie nám pomáhají uvědomit si tyto hrozby,“ uvedl šéf poroty na adresu všech oceněných fotografií v této kategorii.

Talent roku

Talentem roku se stala Rakušanka Anita Kainrathová se svou fotografií „Žraločí školka“. Kainrathová vyfotografovala mláďata žraloka citronového v kořenovém systému mangrovů na Bahamách.

Žraločí školka - 1. místo v kategorii Talent (Bahamy)

Foto: © Anita Kainrathová/UPY 2020

„Stála jsem po kolena ve vodě, čekala na žraloky a snažila se udržet foťák rovně, zatímco se do mě zakusovali komáři. Zhruba po hodině se žraloci konečně ukázali a já mohla fotit,“ uvedla rakouská fotografka.

Vítěze dalších kategorií a fotografie umístěné v dalším pořadí si můžete prohlédnout v galerii. Organizátoři soutěže rovněž nabízejí svou ročenku ke stažení ve formátu pdf.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků