Hlavní obsah

Nátlak a arogantní krok. Jednejme, tvrdí čeští politici o amerických clech

2:44
2:44

Poslechněte si tento článek

Aktualizováno

Rozhodnutí administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa zavést od srpna pro dovoz zboží z Evropy třicetiprocentní cla, vnímají čeští politici vesměs negativně.

Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Premiér Petr Fiala (ODS)

Článek

Podle vyjádření premiéra Petra Fialy (ODS) by zavedení cel v oznámené podobě mělo negativní dopad na obchodní vztahy EU s USA. Podle něj je nutné pokračovat v jednání.

„Česká republika spolu s našimi partnery v EU nadále podporuje konstruktivní dialog a hledání diplomatického řešení. Musíme reagovat jednotně a odhodlaně, abychom ochránili naše ekonomické zájmy a zajistili spravedlivý obchod pro naše firmy,“ podotkl podle ČTK předseda vlády.

Europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) připomněla, že Evropská komise měla snahu se se Spojenými státy dohodnout. „Odpověď musí být adekvátní. Není možné, aby Trumpův devadesátkový sen platili evropští spotřebitelé. A jedinou možnou odpovědí je digitální daň, která zasáhne americké technologické giganty,“ uvedla.

K Trumpovým podporovatelům, „kteří nasazovali červené čepice“, dodala, že „politiku MAGA – návrat do devadesátek – zaplatí všichni“.

Místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček se vyhnul hodnocení cel, ale ve vysílání České televize jejich zavedení označil za debakl Evropské unie. „Nevím, co se vyjednávalo v posledních týdnech,“ řekl s tím, že Velká Británie si podle něj dokázala s USA domluvit lepší podmínky.

Nenechme se vydírat

„EU musí reagovat jednotně a sebevědomě – nejen recipročně, ale hlavně investicemi do vlastní obrany a ekonomiky. Je čas, abychom se postavili na vlastní nohy a nenechali se vydírat červenými čepicemi a výhrůžkami zpoza oceánu,“ míní šéf Pirátů Zdeněk Hřib, podle něhož se na „oranžového pána z Bílého domu“ nedá spolehnout.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) označil zavedení cel za „výsměch transatlantickému partnerství“ a nátlak, namísto dialogu. „Je to arogantní krok, který může spustit obchodní válku a poškodí všechny. Evropa nesmí ustupovat a rozhodně na kroky USA odpoví stejným způsobem,“ dodal.

Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska je třicet procent sice méně než padesát, jimiž Trump hrozil, ale exportéři i tak budou tratit a na americkém trhu přestanou být konkurenceschopní. „Odskáčou to lidé v USA i v Evropě. Vítěz nebude žádný,“ shrnul svá očekávání Kalousek.

Výše cel pro země EU se ve výrocích amerického prezidenta v čase turbulentně vyvíjela. Zatímco v dubnu hovořil o dvacetiprocentních clech, v květnu zmínil 50 procent. Nynějších 30 procent tak může být pouze vyjednávací taktikou, což naznačují i hlasy z EU.

Výběr článků

Načítám