Hlavní obsah

Indičtí rybáři vylovili z moře kus rakety

V rybářských sítích může uvíznout ledacos, indickým rybářům u přístavního města Puduččéri se však povedl opravdu nevšední úlovek. Do sítí chytili přídavný raketový motor, který pomáhal vynést na konci listopadu 1,6 tunový indický satelit Cartosat 3.

Indičtí rybáři vylovili z moře kus rakety

Přes devět metrů dlouhý přídavný motor rybářské sítě zachytily v pondělí 2. prosince nedaleko pobřeží u města Puduččéri. Motor byl později z vody vytáhnut za pomoci těžké techniky.

Rybáři však měli z úlovku pramalou radost. Raketový motor jim sítě potrhal a při přepravě na břeh prý byly poškozeny i jejich rybářské čluny. Místo vytažení motorů se tak stalo i místem protestů, dokud úřady rybářům neslíbily, že obdrží finanční kompenzaci.

Indická kosmická agentura (ISRO) uvedla v prohlášení, že vylovení motoru bylo velmi důležité, neboť „nebylo bezpečné nechávat tento předmět na otevřeném místě“.

Indická družice Cartosat 3, která má za úkol nahradit staré satelity a mapovat zemský povrch ve vysokém rozlišení pro tvorbu map, předpovídání počasí i vojenské účely, byla společně s dalšími 13 komerčními americkými nanosatelity úspěšně vyslána na oběžnou dráhu 27. listopadu.

Satelit vynesla z indického kosmodromu Šríharikota nosná raketa PSLV-C47 (Polar Satellite Launch Vehicle) se šesti přídavnými motory. Na 509 kilometrů vysokou orbitu byl aparát podle indických odborníků umístěn necelých 18 minut po startu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků