Šazai kaiken je japonský termín pro omluvnou tiskovou konferenci, na kterých se hřešící Japonci kají. Regionální televize ABC TV (Asahaki Broadcasting Corporation) odvysílala 15. června konferenci uspořádanou Vodohospodářským úřadem v Kóbe.

Šéfové úřadu se káli, že si jejich čtyřiašedesátiletý zaměstnanec během pracovní doby dovolil dojít si přes ulici pro oběd.

Jeho prohřešku si v březnu tohoto roku povšiml nadřízený a z muže nakonec vypadlo, že se podobného prohřešku od září 2017 do března letošního roku dopustil šestadvacetkrát. Celkem tak zaměstnanec státu ukrojil z pracovní doby nepovolených 72 minut.

Šílenost už i pro Japonce

„Takovýto skandál je nesmírně politováníhodný a rádi bychom vyjádřili naše nejupřímnější omluvy,“ zaznělo na svolané tiskové konferenci z úst zástupce úřadu. Přítomen byl i provinivší se úředník. Následovala úklona a informace, že dotyčný zaměstnanec byl na půl dne suspendován.

Tyto veřejné omluvy jsou pro japonskou kulturu nesmírně důležité. Význam při nich hraje nejen oznámení konkrétního potrestání, ale i volba slov, oblečení nebo dokonce délka omluvné řeči.

Je ale nutno dodat, že tohle už i sami Japonci považují za extrémní případ, který hraničí s bláznovstvím. „Uspořádat tuhle tiskovku stálo víc, než měl údajně promrhat on,“ zní jeden z umírněnějších komentářů na sociálních sítích.

Pracovní kultura Japonců je i tak pro jakoukoli jinou kulturu těžko představitelná. Téměř čtvrtina japonských zaměstnanců napracuje kolem 80 hodin přesčasů měsíčně, velice často neplacených. Na 12 procent pak stráví na přesčasech zhruba 100 hodin. K dispozici mají Japonci minimálně 20 dní dovolené, ale 35 procent z nich si ji nevybírá.