Článek
Neštěstí se stalo 1. května v půl sedmé večer. Když chlapec, zdejší nadějný fotbalista vyskočil při hraní fotbalu na branku, zhoupl se a branka na něj spadla a zabila ho.
Žalobkyně Karen Vanešová u soudu řekla, že si Novotný, jako vedoucí Servisního střediska Technických služeb neplnil svoje povinnosti a nezajistil ukotvení branek na hřišti. A to i přesto, že věděl, že branky na hřišti ukotvené nejsou. Luboši Novotnému za to hrozí až šest let vězení.
Obžalovaný prohlásil, že je mu líto, co se stalo. „Z celého srdce chci popřát upřímnou soustrast rodině chlapce. Ale vinen nejsem,“ uvedl u soudu a dál řekl, že měl v pracovní náplni čištění města. „Nebyl jsem zodpovědný za technický stav hřiště,“ dodal a upozornil, že až teprve po tragické události podepsal své jmenování do funkce vedoucího servisního střediska.

Žalobkyně ale upozornila na to, že i přesto potvrzoval razítky na protokolech to, že je hřiště bez závad. „Proč jste potvrzoval, co nebyla pravda,“ ptala se obžalovaného v soudní síni.
Novotný už u technických služeb nepracuje. Odešel po dohodě.
Před soudem vypovídal také Karel Osička, ředitel Technických služeb, které jsou příspěvkovou organizací města Břeclavi.
Nedořešená péče o hřiště
„Péče o dětská hřiště je poměrně nedořešená. Město na přelomu roku nechalo zpracovat koncepci dětských hřišť z čehož vyplynulo, že polovina z nich vyžaduje modernizaci. Některé herní prvky jsme už dřív odstranili, informovali jsme o tom zřizovatele. Teprve v letošním roce ale vznikla směrnice, co máme u dětských hřišť dělat,“ uvedl ředitel.
Konkrétně hřiště na Valtické chtělo město dát Technickým službám do takzvané výpůjčky. Ředitel u soudu řekl, že to odmítl. „Odmítnutí výpůjčky se odehrálo před tragickou událostí. Tím pádem bylo město informováno o tom, že hřiště není v pořádku. Nemám na to žádný důkaz, ale bylo určitě před touto událostí,“ prohlásil Osička.
Problematika dětských hřišť byla podle něj dlouhodobě podfinancovaná. V podobném stavu bylo i další hřiště, na Pastvisku. Proto ani toto Technické služby nepřevzaly. „A inkriminované hřiště jsme převzali do výpůjčky v roce 2025 a okamžitě jsme ho uzavřeli,“ uvedl ředitel Osička.
Na základě ročních prohlídek, které Technické služby dělaly v roce 2025, vyčíslily, že potřebné opravy 26 hřišť ve městě by přišly na 650 tisíc. „Ty peníze jsme získali do rozpočtu až v letošním roce.“
Podle něj byl Novotný poctivý a spolehlivý pracovník. „Když nastoupil, začal problematiku hřišť řešit systematicky, měl moji plnou důvěru, a to jako pracovník i člověk. Kdybych měl takové všechny, byl bych nadšeným“ dodal.
U soudu vypovídala také Ivana Bartošová, vedoucí provozního úseku a přímá nadřízená obžalovaného a Kamil Šerkézy, podřízený Lubomíra Nováka. „Viděli jsme, že branky nejsou ukotvené, ale nikdo to neřešil. Děti si branky samy pokládaly, když hrály něco jiného než fotbal. My jsme je vždycky stavěli zpátky. Bylo to multifunkční hřiště,“ uvedl Šerkézy.
Obžalovaný Luboš Novotný (v bílé košili) u soudu v Břeclavi.

