Fotografie, která před pár lety zaplavila internet a zavdala mnoha vtípkům na adresu čtyř „šprtů“, vznikla ve skutečnosti už v roce 1997 v průběhu vědeckého tábora v obci Zwardoń u polsko-slovenských hranic.

V Polsku se chlapcům na fotografii přezdívalo posměšně „sweterkowa czwórka“ (čtyřka ve svetrech) u nás ji nejspíš budete znát pod názvem „brutální pařba informatiků“ či „brutální pařba fakulty aplikovaných věd“.

Všichni čtyři nakonec dosáhli zářných kariér, opravdu raketový vzestup nabrala hlavně kariéra Tomasze Czajky, na fotce jediného chlapce bez brýlí. Jak uvedl polský portál Gazeta.pl, Czajka pracuje ve společnosti Space X miliardáře Elona Muska jako inženýr letového softwaru.

The rocket is back home.

Zveřejnil(a) Tomek Czajka dne 24. srpen 2016

Tomasz Czajka s týmem na fotce před raketou Falcon 9 

Dříve Czajka studoval na varšavské univerzitě a posléze na jedné z největších vysokých škol v USA, na Purdueově univerzitě ve státě Indiana. Následně se odstěhoval do Kalifornie, kde pracoval ve společnosti Google.

Právě odtud si ho přetáhla firma Elona Muska. Pochopitelně se tak podílel i na úterním startu nejsilnější rakety současnosti Falcon Heavy a vypuštění automobilu Tesla do vesmíru. [celá zpráva]