Manželé Collinsovi v pondělí letěli z domova na Floridě do svého dalšího domu ve Wisconsinu. Krátce před cílem však Collins, který se již několik dnů předtím necítil zcela ve formě, dostal infarkt a zkolaboval. Jakoby to nestačilo, jeden ze dvou motorů letadla kvůli nedostatku paliva přestal fungovat.

Osmdesátiletá žena, která neměla téměř žádné vlastní zkušenosti s létáním, tak stála před nelehkým úkolem - zachránit život alespoň sobě. Ačkoli věděla, že je její manžel mrtev, situaci zvládla s chladnou hlavou. Vysílačkou zavolala o pomoc a od svého syna Jamese a manželů Vuksanovicových se pak nechala navést na přistávací plochu letiště Door County Cherryland.

„Nechtěla ani, aby se do vzduchu vzneslo další letadlo, které by jí přistání usnadnilo. Myslela si, že jí nedůvěřujeme. Byla klidnější než my všichni na pevné zemi. Měla situaci kompletně pod kontrolou,“ uvedl pro agenturu AP James Collins s tím, že Helen před 30 lety na manželovo naléhání prošla několika lekcemi létání, nikdy ale nedostala licenci.

Bezpečně, ale s nárazem

Přistání bylo sice bezpečné, ale ne zcela hladké. Collinsová s letadlem typu Cessna jednou škrtla o travnatou plochu a pak asi 300 metrů klouzala po asfaltu na ranveji. Tvrdým dopadem si podle televize WLUK způsobila lehká zranění, proto byla převezena do nemocnice. Podle jejího syna se jí ale daří dobře.

„Nedokážu jí ani vysvětlit, jak zacházet s počítačem, a teď měla sama přistát. Byla to opravdová zkouška. Myslel jsem, že je ztratím oba. Je neuvěřitelné, že zvládla přistát pouze s jedním motorem. Nevím, zda mezi trénovanými piloty existuje mnoho takových, kteří by to dokázali,“ řekl James Collins.

Incident, který se odehrál kolem páté hodiny odpoledne asi deset kilometrů jižně od města Sturgeon Bay, nyní vyšetřuje Federální letecký úřad USA.