Hlavní obsah
Nahromaděný stres kvůli práci či její ztrátě může vést k jakýmkoli zdravotním potížím. Foto: Profimedia.cz

Ztráta práce zvyšuje riziko mrtvice

Jestliže ztratíme zaměstnání, zvyšuje se pravděpodobnost cévní mozkové příhody neboli mrtvice. Jak píše italský deník Corriere della Sera, navíc i návrat do zaměstnání po dlouhé nečinnosti zvyšuje riziko mrtvice, a to zejména u mužů středního věku.

Nahromaděný stres kvůli práci či její ztrátě může vést k jakýmkoli zdravotním potížím. Foto: Profimedia.cz
Ztráta práce zvyšuje riziko mrtvice

Vyšší pravděpodobnost mrtvice při ztrátě práce potvrzuje japonská studie zveřejněná na stránkách časopisu Stroke vydávaného American Heart Association. Vědci analyzovali dopad ztráty zaměstnání a opětovného návratu do práce u více než 20 tisíc mužů a 19 tisíc žen ve věku od 40 do 59 let.

Ukázalo se, že nezaměstnaní jsou vystaveni většímu riziku vzniku mrtvice jak ischemické (kdy dojde k ucpání některé mozkové cévy krevní sraženinou), tak hemoragické (kdy je příčinou prasknutí některé z cév a následné krvácení do mozku).

Sociální izolace a stres

Ve studii nicméně nebyli rozlišeni lidé, kteří byli propuštěni, a ti, kteří ztratili práci z jiných důvodů. Ukázalo se také, že lidé, kteří se vracejí do zaměstnání, jsou vystaveni riziku mrtvice stejně jako ti, kteří práci nenašli.

Jistota zaměstnání v produktivním věku může pomoci snížit riziko mrtvice.
závěr studie

V případě ztráty zaměstnání není těžké najít vysvětlení: již mnohé studie ukázaly, jak taková situace souvisí se zvýšením stresu spojeného s ekonomickými problémy. Tedy se stigmatem, jež vede k sociální izolaci, ke ztrátě vztahů na pracovišti a k rozpadu manželství. Všechny tyto situace mohou vést k nadměrnému užívání alkoholu a kouření, což jsou faktory přispívající ke vzniku mrtvice.

Nejistota v práci po návratu

A co se děje s těmi, kdo se do zaměstnání vrátili? Četné studie uskutečněné v západních zemích ukázaly, že opětovné zapojení do pracovního procesu s sebou přináší snížení psychického stresu, omezení pití alkoholu a kouření a končící finanční potíže. To vše je zdraví prospěšné.

Avšak výzkum provedený v Japonsku upozornil na jiné okolnosti, které vysvětlují zvýšené riziko mrtvice i u těch, kdo práci znovu našli.

První z nich spočívá v tom, že člověk, který se musí vyrovnat s novým zaměstnáním, se cítí být více nejistý, protože to předešlé ztratil, a vyhýbá se návštěvám u lékaře. Za druhé: nová práce je většinou méně placená než předešlá, tudíž to přináší další stres. Za třetí: někteří lidé ztratili práci kvůli nemoci, a to je omezuje i v novém zaměstnání.

Závěr studie zní: „Jistota zaměstnání v produktivním věku může pomoci snížit riziko mrtvice.” To by mělo platit všeobecně.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků