Hlavní obsah

Na severu Moravy díky Hyundai výrazně přibylo cizinců

Cizinci v Moravskoslezském kraji obsazují stále více pracovních míst, zejména díky příchodu společnosti Hyundai a dalších zahraničních investorů. Ostravský pracovní úřad ke konci června evidoval 3488 lidí ze zemí EU, Evropského hospodářského prostoru a Švýcarska, což je téměř o 700 osob více než před rokem.

Na severu Moravy díky Hyundai výrazně přibylo cizinců

Cizinci zastávají manažerské posty, ale mnohem častěji místa, která se podle odborníků nedaří obsadit místními nezaměstnanými. Jde například o profese montážní nebo stavební dělník, zedník, tesař, zámečník, svářeč nebo zdravotní sestra. Někteří se uplatňují jako umělci.

Díky automobilce Hyundai, která má v současnosti své sídlo v Ostravě, a také jejím subdodavatelským firmám, během posledního roku přibylo nejvíce občanů z Koreje. Od loňského června se jejich počet zvýšil ze sedmi na 70.

Korejci nově vstoupili na pracovní trh také v okrese Frýdek-Místek. "Celkový počet zaměstnaných cizinců v okrese je stejně jako loni kolem 120, ale přibylo Korejců. Zatímco loni nebyl žádný, teď ke konci června je jich 31," uvedla Věra Pánková z oddělení zaměstnávání cizinců Úřadu práce ve Frýdku-Místku.

Slováci a Poláci jsou nejpočetnější

Nejvíce cizinců přišlo do Ostravy za prací ze Slovenska, v současnosti je jich 2815, což je o čtyři stovky více než před rokem. Druhou nejpočetnější skupinou cizích pracovníků jsou Poláci, jichž v severomoravské metropoli pracuje 533, tedy zhruba o dvě stovky meziročně více. Naopak ubylo ukrajinských horníků v dole Paskov, a to v důsledku zániku kontraktu těžební firmy se zprostředkovatelskou agenturou.

"Nárůst slovenských a polských občanů v Ostravě zaznamenáváme od loňského roku," doplnila Šárka Zemanová z ostravského úřadu práce. Najímají je personální agentury hlavně na místa montážních dělníků pro firmy, jako je ASUS Czech a Sungwoo Hitech z průmyslové zóny Hrabová. Můžeme očekávat, že počet cizinců bude v Ostravě stoupat," usoudila Zemanová. Přírůstek cizích pracovníků v regionu očekávají také další experti.

Z nových členských zemí EU - Bulharska a Rumunska - úřady evidují v Ostravě 35 lidí. Z nich 32 je Bulharů, kteří pracovali nejčastěji jako svářeči a montážní dělníci. V Ostravě si díky pracovnímu povolení vydělává také přes 300 Ukrajinců a čtyři desítky Tchajwanců.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků