Hlavní obsah
 

App Store musí uvolnit pravidla pro vývojáře, soud smetl žádost Applu ze stolu

Společnost Apple se od minulého měsíce domáhala u amerického soudu pozastavení nařízení, které vzešlo ze sporu s tvůrci herního hitu Fortnite – studiem Epic Games. Podle něj musí americký počítačový gigant uvolnit pravidla pro vývojáře ve svém obchodě s aplikacemi App Store. Soud však smetl žádost ze stolu.

 
App Store musí uvolnit pravidla pro vývojáře, soud smetl žádost Applu ze stolu

Že společnost Apple nebude mít z verdiktu radost, bylo jasné už v září, kdy americký soud svůj verdikt poprvé vyřkl. A to i přesto, že se v mnoha ohledech miska vah spravedlnosti obrátila na stranu amerického počítačového gigantu.

Soudkyně Yvonne Gonzalezová Rogersová dala předminulý měsíc jasně najevo, že Apple bude muset uvolnit některá pravidla pro vývojáře. Zároveň však uvedla, že americký počítačový gigant nemusí na svých zařízeních umožňovat platební systémy třetích stran, stejně tak může požadovat provizi z provedených transakcí.

Právě otázka poplatků a možnosti alternativních platebních metod na iPhonech a iPadech je v celém sporu klíčová. Poslední rozhodnutí soudu v podstatě jen ruší základní část pravidel oficiálního obchodu App Storu, která vývojářům zakazují informovat uživatele o dalších místech, na která se mohou obrátit, aby zaplatili přímo vývojáři, místo aby použili platební mechanismy Applu.

Podle soudkyně se studiu Epic Games nepodařilo prokázat ani to, že Apple má nezákonné monopolní postavení. Podle ní se firma pouze dopustila jednání, které podle kalifornských zákonů narušuje konkurenci.

Ukázka ze hry Fornite – kapitola 2

Foto: archív tvůrců

Apple se chce znovu odvolat

Apple sice váhal měsíc, ale nakonec se proti verdiktu minulý měsíc odvolal. Podle něj by totiž od 9. prosince nemohl zakazovat vývojářům aplikací, aby ve svých programech uživatele přesměrovávali na jiné platební systémy.

Svou žádost o zrušení Apple odůvodňoval tím, že „očekává v odvolacím procesu úplné zrušení tohoto nařízení a že jeho prosincové zavedení by způsobilo újmy nejen Applu, ale také zákazníkům“. To soud ale tento týden odmítl a žádost smetl ze stolu.

Právní zástupci Applu se sice nechali hned slyšet, že se opět odvolají – zda jim to bude k něčemu platné, si ale patrně nikdo nedovolí odhadovat. V tuto chvíli nicméně stále platí verdikt soudu, že by od 9. prosince měla být pravidla uvolněna.

Spor se rozhořel loni

Spor se rozhořel loni v srpnu, kdy se vedení Epic Games rozhodlo velmi nevybíravým způsobem protestovat proti poplatkům. A to nejen proti Applu, ale také proti Googlu.

Pokud jsou hry či jiné aplikace nabízeny prostřednictvím oficiálních obchodů Apple a Google, oba podniky si z uskutečněných transakcí účtují provize ve výši 15 až 30 procent.

Ilustrační foto

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ve hře Fortnite proto vedení Epic Games v polovině loňského srpna nabídlo hráčům alternativní platební metodu, díky níž mohli nakupovat virtuální měnu V-Bucks, jež se používá k nákupům oblečků, tanečků a dalšího vybavení, o 20 procent levněji.

Na to okamžitě zareagovali oba technologičtí giganti a Fortnite ze svých obchodů App Store a Google Play stáhli. Na to evidentně vedení Epic Games čekalo a obratem podalo na obě společnosti žalobu za to, že mají na mobilním trhu monopol a že zneužívají své postavení.

Zatímco Google z toho vyvázl vcelku snadno, neboť na Androidu je možné Fortnite snadno nainstalovat prostřednictvím alternativních obchodů, v případě platformy iOS to tak snadné není. Jde to v podstatě jen po instalaci jailbreaku, který odemkne jinak omezené možnosti systému iOS. Tím ale lidé přijdou o záruku na svá zařízení.

Apple sice před pár dny oznámil svůj plán, že dovolí vývojářům přijímat platby mimo App Store, ale celý soudní spor se studiem Epic Games běží dál.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků