Hlavní obsah
 

Xbox existuje už 20 let. Nejvýkonnější konzole v obchodech chybí

Svou první herní konzoli Xbox začala americká společnost Microsoft v USA prodávat před dvaceti lety, 15. listopadu 2001. Konzole vznikla jako reakce Microsoftu na PlayStation 2 od firmy Sony a především v USA si získala velkou popularitu.

 
Xbox existuje už 20 let. Nejvýkonnější konzole v obchodech chybí

První konzole od Microsoftu se vyznačovala hardwarovou a softwarovou rozšiřitelností – například bylo možné si do konzole přidat vlastní pevný disk, využívat klávesnici, myš a podobně. Xbox využíval upravený procesor Intel Celeron o frekvenci 733 MHz a grafickou kartu GeForce od společnosti NVIDIA. Na trhu se objevilo několik verzí. Celkem bylo prodáno přes 24 milionů kusů.

Xbox z roku 2001

Foto: Profimedia.cz

Ještě úspěšnější byla druhá konzole od Microsoftu Xbox 360 z roku 2005, která byla vyvinuta ve spolupráci se společnostmi IBM, ATI, Samsung a SiS. Konzole již nabízela službu Xbox Live, umožňující hrát hry on-line a komunikovat s přáteli, stahovat filmy a dema. Prodalo se jí přes 84 milionů kusů.

Boom herních konzolí nastal v 90. letech, v roce 1994 uvedla na trh japonská firma Sony konzoli Playstation. Na novinku se stály fronty a za první měsíc se prodalo přes 300 000 kusů. Stejný úspěch slavila i po svém uvedení v Evropě a v USA. V současnosti se Playstation prodává už ve své páté generaci. Dalším konkurentem jsou konzole japonské firmy Nintendo.

Čekání na nejvýkonnější konzoli

Třetí herní konzolí Microsoftu se stala Xbox One, která byla uvedena v listopadu 2013 a které se prodalo, včetně variant Xbox One X a Xbox One S, přes 50 milionů kusů.

Loni v listopadu byla na trh uvedena čtvrtá konzole Microsoftu Xbox Series X a Series S. Zatímco za první zmiňovaný model, který je napříč trhem nejvýkonnější, si prodejci naúčtují 13 499 Kč, odlehčená varianta Series S případné zájemce vyjde na 7999 Kč.

Představení levné konzole Xbox Series S

Video: archív výrobce

Atraktivnější cenovky dosáhl Microsoft vcelku jednoduše, snížil výkon konzole, a navíc ubral i optickou mechaniku. Levnější Xbox Series S vychází designově ze stejného konceptu jako jeho bratříček. Místo černé barvy ale výrobce vsadil na bílou, černý je pouze kruhový větrací otvor na boku. Ve srovnání s Xkem je také novinka daleko kompaktnější – je užší a zároveň také nižší.

Malá novinka nabídne rychlou SSD jednotku s kapacitou 512 GB. Grafické jádro podporuje ray tracing, tedy věrnější grafiku. Konzole je schopna přirozeněji vykreslovat stíny, světla a odlesky.

Výkonu by Xbox Series S měl mít dostatek na hraní v rozlišení 1440p, a to až při 120 snímcích za sekundu. Stejně tak nabízí konzole dostatek systémových prostředků pro převod her z Full HD na rozlišení 4K (upscaling). Na plnohodnotné hraní ve 4K je však stavěna spíše konzole Series X.

Skladem mají ale tuzemští prodejci pouze Xbox Series S, výkonnější Series X je i rok po startu prodejů nedostatkovým zbožím.

Oba nové Xboxy vedle sebe (vlevo je verze Series X)

Foto: archív výrobce


Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků