Hlavní obsah
Ilustační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Umělá inteligence vyčte povahu ze selfie

Systém umělé inteligence (AI) zabudovaný do mobilního telefonu je s to už se dvoutřetinovou spolehlivostí určit ze selfie snímku obličeje, zda jste podrážděný neurotik, nebo příjemný člověk. Vyplývá to ze studie týmu dvou moskevských univerzit představené v britském časopise The Nature.

Ilustační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Umělá inteligence vyčte povahu ze selfie

„Předchozí studie odhalily spojitost rysů uměle vytvořeného obrazu tváře s rysy osobnosti. Předkládáme nové poznatky, jež ukazují statisticky významnou prognózu na základě širšího okruhu rysů osobnosti mužů i žen, a to na základě snímků tváře,“ napsali autoři.

Uspěla až z 58 procent

Tým pracoval se 31 367 selfie snímky, které mu poskytlo přes 12 tisíc dobrovolníků. Rozdělil je do dvou skupin. Z prvního balíčku selfie se AI učila třídit obličeje pomocí 128 parametrů, jako jsou výška obočí nebo tvar rtů, do pěti skupin: na svědomité, neurotiky, extroverty, příjemné nebo otevřené lidi, napsal britský list Daily Mail.

Druhá várka snímků sloužila vlastnímu testu. A v něm uspěla AI z 58 procent, přičemž v případě žen se osvědčila jako spolehlivější. Výsledek se nemusí zdát nijak oslňující, avšak umělá inteligence při kontrolním porovnání předčila schopnost průměrného člověka odhadnout povahu jiného z jeho tváře.

Stačí jen počítač

„Naše výsledky ukazují, že snímek z běžného života lze při použití počítačových algoritmů využít k předpovědi rysů osobnosti,“ řekl Jevgennij Osin, člen ruského týmu.

„Předností naší metodologie je, že je poměrně jednoduchá. Nemusí se spoléhat na 3D skenery a lze k tomu použít stolní počítač,“ dodal podle listu Daily Mail.

Podle americké technologické společnosti Clearview AI, jež se zaměřuje na systémy identifikace osob podle obličeje pro bezpečnostní složky, mohou vyčtené povahové rysy využít například i šéfové k optimálnímu obsazení určitého postu nebo seznamovací kancléře.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků