Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo

Nezaplacené domény není potřeba řešit, splatnost se kvůli koronaviru posouvá

Sdružení CZ.NIC, které je správcem národních domén s koncovkou .cz, tento týden rozhodlo o prodloužení funkčnosti nezaplacených domén. Lidé tak místo klasických 30 dnů budou mít na úhradu poplatků dvakrát delší dobu. Prodloužením chce sdružení ulehčit lidem starosti v době, kdy se tuzemští uživatelé potýkají s koronavirem a s tím souvisejícími omezeními.

Ilustrační foto Foto: Petr Horník, Právo
Nezaplacené domény není potřeba řešit, splatnost se kvůli koronaviru posouvá

Vedení sdružení CZ.NIC nicméně upozornilo, že prodloužení splatnosti na 60 dnů je dočasné. A platí pouze do odvolání, tedy patrně pouze po dobu nouzového stavu v ČR.

„Prodloužení platnosti internetové domény by nemělo být tím nejdůležitějším, co by měli nyní uživatelé řešit. Proto jsme se rozhodli upravit naše systémy tak, aby nezaplacená doména a služby na ni napojené nepřestaly fungovat po 30 dnech, jak tomu bylo dosud, ale až za 60 dnů,“ prohlásil Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

„Věříme, že tato změna pomůže lidem a firmám, které jsou kvůli karanténním opatřením ve složité situaci a nefunkční doména a na ni navázané služby, jako jsou web či e-maily, by pro ně mohly představovat velký problém,“ doplnil Filip.

Ten zároveň přiblížil, že doména je po termínu, do kterého měla být prodloužena, a tedy za ni měl držitel zaplatit, ještě 90 dnů v takzvané ochranné lhůtě. 60 dnů je totiž doména plně funkční, 30 dnů je vyřazena z DNS, a tedy již nefunguje. Až po uplynutí této doby je tato doména definitivně zrušena a nabídnuta pro další, novou registraci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků