Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Dado Ruvic, Reuters

Instagram odstranil falešné účty odrazující Rusy od demonstrací

Ze sociální sítě Instagram bylo v únoru odstraněno 530 falešných účtů, které se pokoušely Rusy odradit od protestních akcí na podporu opozičního představitele Navalného. Informoval o tom opoziční ruskojazyčný server Meduza s odkazem na tiskové prohlášení společnosti Facebook, pod niž Instagram patří. Podle agentury Reuters Facebook informoval o vymazání dalších podobných účtů z Thajska, Íránu a Maroka.

Ilustrační foto Foto: Dado Ruvic, Reuters
Instagram odstranil falešné účty odrazující Rusy od demonstrací

Účty se pokoušely odradit uživatele internetové sítě od účasti na protestech nebo odvést jejich pozornost tak, že hromadně zveřejňovaly kritické nebo nerelevantní příspěvky pod hashtagy, které používali protestující nebo se je chystali použít.

Konkrétně například internetoví roboti šířili tvrzení, že protestních akcí se účastní velké množství nezletilých osob, nebo zveřejňovali reklamu na dámskou módu či kabelky. K těmto materiálům přidávali hashtagy „Putinuchodi“ (Putineodejdi), „23janvarja“ (23ledna) nebo „SvoboduNavalnomu“ (SvoboduNavalnému) a štítky se souřadnicemi Rudého náměstí nebo míst, kde se demonstranti v Moskvě či Petrohradě plánovali scházet.

Mezi zablokovanými účty byly takové, které měly jako profilovou fotografii vyobrazení vygenerované umělou neuronovou sítí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků