Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

DVB-T signál v jižních Čechách skončil, nahradila jej druhá generace

V noci ze středy na čtvrtek bylo v jižních Čechách ukončeno digitální vysílání komerčních televizních stanic v rámci první generace pozemního digitálního vysílání. Nově tak lidé programy naladí již pouze v rámci standardu DVB-T2. Vyplývá to z informací Českých radiokomunikací, které mají šíření DVB-T2 signálu v tuzemsku na starosti.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky
DVB-T signál v jižních Čechách skončil, nahradila jej druhá generace

Už 13. února skončilo podle harmonogramu vysílání stanic Nova, Nova Cinema, Prima, Prima Cool a Barrandov TV, které byly v jižních Čechách v multiplexu 2. Minutu před půlnocí 19. února pak byly vypnuty zbývající kanály komerčních televizních stanic v multiplexu 3.

„V ranních hodinách 20. února bylo spuštěno televizní vysílání ve standardu DVB-T2 v nových finálních multiplexech 22 a 23 pro všechny komerční televizní stanice a také finální vysílání České televize v multiplexu 21. Stávající DVB-T vysílání České televize na těchto vysílačích vypne až 19. března,“ uvedla Petra Miterová, mluvčí Českých radiokomunikací.

Během nadcházejících pár měsíců bude DVB-T vysílání ukončeno také ve zbytku republiky. „Přechod na DVB-T2 pokračuje podle schváleného harmonogramu. Poslední DVB-T vysílače budou vypnuty do konce června 2020, kdy bude televizní pásmo 700 MHz uvolněno pro nové mobilní sítě 5G,“ prohlásila Miterová.

Nový televizor, nebo set-top box

Je nutné zdůraznit, že se nucený přechod netýká každého. Zbystřit by měli pouze lidé, kteří přijímají signál prostřednictvím pozemního televizního vysílání. Uživatelů kabelového, satelitního a internetového vysílání se změny nijak nedotknou.

Jedinci přijímající televizní signál prostřednictvím klasické antény však budou muset přechod řešit. Je nutné mít buď televizor, nebo set-top box podporující standard DVB-T2.

V obou případech je nicméně nutné dávat pozor na to, aby přístroj dokázal dešifrovat kodek HEVC (H.265). Pokud tento standard nezvládne přijímač dešifrovat, nebude prostřednictvím něj možné druhou generaci pozemního digitálního vysílání přijímat.

Pro Česko byl zvolen právě tento kodek, zatímco v některých zahraničních státech se používají jiné. Podporu kodeku HEVC (H.265), který je pro provoz v Česku nezbytný, je tedy vhodné před nákupem ověřit.

Může se vám hodit na Zboží.cz:
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků